Poslední ráje na Zemi

Galapágy (E04)

(epizóda)
  • Česko Galapágy: Kouzelné ostrovy (viac)
Veľká Británia, 2021, 56 min

Helena Bonham Carter (rozprávač)

Daleko v tropické části Tichého oceánu, tisíc kilometrů od nejbližší pevniny, leží souostroví Galapágy. Na cestě od ztuhlé lávy na březích do ohnivých jícnů sopek se dozvíme, jak je možné, že dnes představuje jednu z nejdůležitějších oblastí biodiverzity na světě. Na tuto výspu, která na mnoha místech vypadá jako z jiného světa, se dokázali dostat jen ti nejodolnější živočichové, jejichž předky sem zanesly bouře a silné mořské proudy. To, co zde našli, byla panenská zem, jež jim nabízela nekonečné možnosti. A protože tu neměli žádnou konkurenci, mohli tu neomezeně vládnout a změnit toto zdánlivě nehostinné místo ve svůj ráj na zemi. V této epizodě budeme sledovat například, jak vynalézavé samice lachtanů galapážských spojí své síly a zaženou na pláž hejno ryb, zatímco samci hlídající mláďata se snaží odehnat žraloky od svých zranitelných potomků. Uvidíme leguány mořské, jak při návratu z moře bojují s bouřícím příbojem, který hrozí, že je roztříští o skály ostré jako břitva. (Česká televize)

Marze

Oceňuji , že kromě Darwinistického tématu byly rozněžněným divákům nad zvířátkama ukázana zdecimovaná galapážská krajina ekocidy, kde se na posledním neshořeném stromu tísní vyděšený orangutan. ()