Člověk jako živočišný druh

(TV film)
  • Austrália Human Animal
Austrália, 2020, 2x43 min (Alternatívna 2x50 min)

Réžia:

Anja Taylor

Jsme my lidé opravdu tak jedineční, jak si mnozí myslí? V tom, jak se rodíme, jak rosteme, jak žijeme každodenní život, jak milujeme a jak umíráme? ... Všichni jsme v podstatě stejní. Zároveň se v mnoha ohledech lišíme. Pojďme se spolu zamyslet nad evolučním vývojem živočichů včetně člověka! Které jsou nejdůležitější části našeho těla a způsoby chování, jež určují, jací vlastně jsme? 1. část: Na celém světě, ve všech možných prostředích, čeká na své zrození nový život. Bez ohledu na rozdíly mezi druhy žene každého jedince instinktivní touha naplnit základní cíl své existence: dosáhnout genetické nesmrtelnosti, naplnit zákon zachování rodu. Často je to ale velmi těžký úkol. Musí dokázat přežít, vyrůst a rozmnožit se. Nezřídka v tvrdých podmínkách a v prostředí plném nástrah. Pro mnoho živočichů je život krutý… a krátký... 2. část: Souboje mohou být smrtelně nebezpečné. Přežívají v nich jen ti nejzdatnější. A vždy někdo prohraje. Existuje ale evoluční síla, která je ještě silnější než soupeření. Umožňuje jedincům žít v prostředí, ve kterém by jinak zahynuli. Je to: spolupráce. Ovlivňuje chování a způsob života mnoha zvířat. A člověku umožnila ovládnout tento svět. Mnoho druhů chování, které považujeme za typicky lidské – řeč, kultura, dokonce i válka – může být vysvětleno jako projev stejné základní potřeby se ve snaze o přežití spolčovat. Výhody vzájemné spolupráce se v přírodě projevovaly už o mnoho milionů let dříve, než se vyvinul člověk. Bez ní by rostliny a zvířata vůbec neexistovaly. Dodnes můžeme najít ve sladkovodních nádržích živoucí spojovací článek mezi jednobuněčným a mnohobuněčným životem. Evoluční stroj času zvaný váleč koulivý, latinsky volvox globator. (Česká televize)

sportovec

Zdravá druhová sebereflexe zbavuje pologramotných výkřiků typu "člověk vládce přírody", na stranu druhou lépe postihnout naše skutečné jedinečnosti a naopak ty prvky a souvislosti, které nás přiřazují k živočišným a rostlinným bytostem. Neméně zajímavý by byl pořad o naší tělesné mikrofauně a mikroflóře už proto, že je to jedna ze zásadních podmínek našeho pronikání do kosmu alespoň v rozměru sluneční soustavy. ()

Marze

Vypadá to, že člověk je chytré , jak králíci se množící zvíře , jehož jediným predátorem jsou lidově řečeno "bacily". A i ten nejrychlejší atlet ve zvířecí říši svou rychlostí příliš neohromí. ()