Pablo Picasso a Françoise Gilotová

(TV film)
  • Francúzsko Pablo Picasso et Françoise Gilot : La femme qui dit non (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Réžia:

Sylvie Blum

Pablo Picasso (a.z.)

Françoise Gilotová prožila s Picassem deset let, měli spolu dvě děti, Clauda a Palomu, přesto ji málokdo zná. V době, kdy ho potkala, jí bylo jednadvacet let a poprvé vystavovala. Picassovi bylo jednašedesát. V roce 1946 dosáhl toho, aby se k němu Françoise přestěhovala. Pak už se dráhy obou umělců vyvíjely paralelně, nejdříve v mileneckém a rodinném soužití, ne nepodobném koridě, později odděleně. Gilotová ve vztahu vědomě bojovala, aby si zachovala integritu a vlastní identitu, což se ji také podařilo. Jako jediná z jeho družek, dokázala Picassa opustit. V roce 1963 napsala knihu „Můj život s Picassem“ a podařilo se ji vystoupit z destruktivního kruhu, do něhož, jak se zdá, Picasso uzavíral své ženy. Od roku 1970 žije v New Yorku, kde naposledy vystavovala v tamní The Elkon Gallery v roce 2019 a v roce 2021 se dožila sta let. Film Annie Maillisové a Sylvie Blumové přináší pohled na Picassovu tvorbu z méně obvyklého úhlu pohledu z perspektivy paralel mezi jeho věhlasnými díly a výtvarným zráním Françoise Gilotové, která v dokumentu popisuje svůj život s Picassem i bez něj. (Česká televize)

bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: český název Pablo Picasso & Françoise Gilotová. „Žena, která řekla ne“; originální název Pablo Picasso & Françoise Gilot „la femme qui dit non“; rok výroby 2021. ()