Po Česku na konskom chrbte

• Česko Českem na koňském hřbetu
Česko, 2021, 6 h 7 min (Minutáž: 26–28 min)

Hipostezky, tedy stezky vyznačené a určené pro jezdce na koních, protínají většinu českých, moravských i slezských krajů. A pokud jsou lidé milovníci koní, stejně jako bratři a profesí herci Martin a Ondřej Krausovi, mohou se po nich vydat na vlastních či vypůjčených koních. Tvůrci čtrnáctidílného seriálu měli to štěstí, že jim pro natáčení půjčili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem dva starokladrubské hřebce – bělouše a vraníka. Ale oba jezdci museli prokázat, že na to mají, aby bezpečně provedli koně po hipostezkách i polních a lesních cestách. Diváci nového cyklu se s bratry Krausovými vydají přes panské dvory, staré jízdárny, hrady a zámky. Podívají se do hřebčínů i hřebčinců, poznají plemena koní a zjistí, co znamenalo být kůň v toku staletí. Krausovi na koních přejedou přes řeku Moravu na Slovensko a navštíví císařský hřebčín, odkud pochází čistokrevná linie starokladrubských běloušů, nebo si vyzkouší jezdecké disciplíny a zkusí na závodišti Velké pardubické skočit překážku v sedle anglických plnokrevníků. Mimochodem při zastávce na hradě Křivoklát si připomenou zásadní rozhodnutí, k němuž zde v minulosti při schůzce s panovníkem došlo a jež rozhodlo, že Tribunní skok, dnes Taxisův příkop, zůstane překážkou v dostizích Velké pardubické. I na dalších hradech a zámcích budou hledat historii spojenou s koňmi a objeví pozoruhodné příběhy. (Česká televize)

Recenzie používateľa Fever k tomuto seriálu (2)

Palác pre kone (2021) (E05)

Miluji dokumenty o naší zemi a jsem myslím si dost vstřícným divákem. Ale tohle je už tak vyčpělý formát! Oba bratři bohužel neumí před kamerou vystupovat opravdu sami za sebe, je to jako školní besídka plná jednoduchého humoru, doprovázená naprosto unylou hudbou. Snad se to ještě v nějakém dílu zlepší. Není to dobré a je mi to líto. ()

Poháňači kráv (2021) (E06)

Hrozně strojená a nepřirozená komunikace mezi oběma bratry. Celé to šustí papírem, škoda ()