Průvodce Černobylem: Průzkum po apokalypse

(festivalový názov)
  • Ukrajina Stalking Chernobyl: Exploration After Apocalypse

V černobylské vyloučené zóně, místě jedné z nejstrašnějších katastrof v historii jaderné energetiky, uplynula tři desetiletí. V evakuované elektrárně a okolí se usadily lesy a divoká příroda. Lidé se však začali vracet. Někteří z nich jsou romantičtí hledači vzrušení, jiní umělci, další vědci. Všichni však sdílejí fascinaci postapokalyptickým prostředím. Dokumentární film lidskoprávní aktivistky Iary Lee nabízí pohled do podzemní subkultury obyvatel černobylské zóny. Prostřednictvím kombinace archivních materiálů se záběry z nedávných expedic se také snaží najít odpovědi na naléhavé otázky související s naší spotřebou energie, globálními změnami klimatu a nezamýšlenými důsledky snah o technologicky vyspělá řešení našich problémů. (Academia Film Olomouc)

rbrandt183

Vizuálne veľmi atraktívny dokument od brazílsko-kórejskej režisérky Iara Lee, vidíme dobové zábery kombinované s modernými záznamami z drona, a tie sú úplne parádne. Negatívne môžu pôsobiť vyhlásenia mladých stalkerov, ktoré zanechajú hlavne dojem falošného hrdinstva a naivity. Zanedlho snáď sám navštívim, ako turista, toto neslávne miesto, ale zatiaľ to vyzerá tak, že filmári svoje dokumenty odtiaľ nemôžu nijako pokaziť. ()