Bezva zuby na zásnuby

(TV film)
  • Česko Bezva zuby na zásnuby (viac)
Ukážka z filmu

Päťdesiatnik Richard (Jiří Langmajer) sa chce oženiť so svojou o pätnásť rokov mladšou priateľkou Cecíliou (Anna Fialová). Má ju úprimne rád, rovnako ako jej malú dcéru Jasmínu (Mia Kavanová). Cilka má však dlhodobo komplikovaný vzťah so svojimi rodičmi. Najmä jej autoritatívny otec (Miroslav Hanuš) nebol naklonený jej predchádzajúcemu vzťahu a nie je naklonený ani tomu súčasnému. Dlho pripravovanú zoznamovaciu návštevu navyše skomplikuje Richardova bolesť zubov, návšteva pohotovosti, zásah ráznej lekárky a problémy s anestéziou. Otec sa domnieva, že Richard utrpel mozgovú mŕtvicu, a matka (Simona Stašová) robí všetko pre to, aby zabránila definitívnemu rozvratu v rodine. (TV JOJ)

Ukážka z filmu

kingik

Režisér Jiří Vejdělek se dal na televizní tvorbu, Marek Epstein ho do ní vpravil  konceptem z populárního cyklu Bakalářů a Jiřímu Langmajerovi oba pánové naordinovali bolest zubů. A právě nepříjemná záležitost s chrupem je předmětem úsměvné rodinné lapálie, jejíž největší nápaditost spočívá v dočasné paralyzaci pravé strany obličeje Langoše, vlivem podání silné dávky anestetik na pohotovosti, která mu znemožňuje úspěšnou komunikaci s rodiči jeho snoubenky, kteří přijeli na seznamovací návštěvu za svojí dcerou. Ze strany otce poněkud zavrhovanou, což vlastně odráží i postupem času měnící se náladu filmu, který z komické polohy postupně přepne do vztahové dramatizace. Divák sice žasne nad tím, co má být tak neskonale vtipného na nesrozumitelném mumlání a následném slintání hlavní figury, a proč se spekulace o domnělé mrtvici nevyvrátí rázným přiznáním skutečného zdravotního problému, ovšem Epstein je drahnou dobu scenáristicky dost mimo, takže je vlastně zázrak, že se té jeho nepropracované úděsnosti chopil schopný režisér a relativně schopný herecký ansámbl. To slovo "relativně" je poměrně zásadního charakteru, protože nejméně s dvěma ústředními herci ze čtyř vyvstal jistý problém. Je poněkud "přelangmajerováno", tudíž k Langmajerovi se dá napsat jen to, že absolutně nehraje nikterak výjimečně a zázračně, daná kreace skýtala větší komediální potenciál, který naplněn nebyl. Zázrak by byl, kdyby zahrál něco, co jsme ještě od něj neviděli. A ještě větší zázrak by byl, kdyby přestal "šeptat" a mluvil tak, aby mu bylo rozumět a hlasitost televize nebyla na maximum. Druhým hercem, který je na odstřel, je Miroslav Hanuš v roli zatvrzelého důstojníka, dnes již bývalého, se staromilskými postoji, co se neváhá nasoukat do vojenské uniformy, aby ukázal svou nejapnou blbost a omezenost. Na podobné role byl svého času kadet jiný Miroslav, a sice Donutil, se kterým se rádoby progresivní Hanuš vystřídal. A z potenciálně komické role nevytřískal absolutně nic komického. Simona Stašová spíše do počtu, a spíše z formy,  v roli hodné maminky hledala střípky, jak být komická i dojemná, moc se jí to nedařilo. Hereckou vítězkou je Anna Fialová. Přirozená a sympatická a výše jmenované herce převyšující. Snímek postrádá jakýkoliv komický spád, má nějakých dvacet minut navíc, které by se v klidu daly vypustit. Závěrečný svatební obřad diváka spravuje o tom, že každé rodinné neshody mají své pozitivní vyústění, které za tónů notoricky obehraného svatebního pochodu, mající blahodárný vliv na tvůrce, kteří v podstatě dali vzniknout filmu kolísavé úrovně. A etudu na téma Zuby přece jen bravurněji a nesrovnatelně vtipně zvládl v dávnověku Menšík. 6/10 ()

Padme_Anakin

U mě dobrý, tedy dnes večer za tři.. TV komedie, která mě nijak nenadchla, no na druhou stranu ani ničím nenaštvala.. Kdo zná trápení v zubařském křesle, bude chápat.. A pravdou je, že ten věkový rozdíl mezi partnery nebyl ideální.. Líbila se mi Anna Fialová, působila na mě sympaticky, přirozeně, dobře se mi na ni koukalo.. ()

Burejsa

Tohle dílo bych promítal studentům režie jako ukázku toho, že když máte skvělé herce, tak i slabý scénář a nekompetentní režie může dopadnout tak, ze to nebude úplný odpad. Mít to 20 minut, tak by to byla hezká mikrokomedie. Ta hodina navíc tam vadila. Langmajer, Hanuš i Stašová hráli na 1. Fialová na 2 a zbytek byl slabý. ()

Pierre

Podzimní televizovka. Už při prohlížení programu mi to připomnělo Bakaláře. Epstein už jednou něco o zkomplikování dne kvůli zubům napsal - jmenuje se to Osmy a je to  lepší.  Tři  hvězdy za konfitovanou  kachnu, sníh,, víno s brčkem, modlitbu, Stašovou  a osobní  čtvrtá.... hlavně za přirozenou Annu Fialovou, která byla stejně jako před pěti lety na podzim v Zahradnictví a První republice jednoduše  skvěle roztomilá a opět se hodně dobře jak sledovala, tak poslouchala a pěkně to dozdobila. Takže ano, dalo se na to dobře koukat a nebudu mít až tak špatný podzim.  Ovšem k tomu, abych viděl ten věkový rozdíl, jsem přece ani nepotřeboval uniformu (žádnou nemám.) ()

tein

Prilis dlouhe, malo zabavne, zcela nevtipne. Toto opravdu neni komedie ale spis rodinne drama ze ktereho clovek nema vubec dobry pocit, a uz vubec se zde nema cemu smat. Ukol asi znel natocit komedii a tak je tam nasilim narvano nekolik asi radoby vtipnych scen - napr. s malou uniformou, u zubare, s kurakem, s policii, piti vina brckem... Tahle bych zde mohl jmenovat kazdou jednu scenu ktera se ve filmu objevila. Navic to vse s despotickym otcem, prihlouplou submisivni matkou a opravdu neprijemnou holcickou, ktera kuli oci jak vydesena civava, az tim uplne nahani strach. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe a Říčanoch. (dyfur)