Vzpomínky jsou jen naše

(festivalový názov)
  • Dánsko Frihed, håb og andre synder (viac)
všetky plagáty
Dánsko / Sýria / Francúzsko / Palestína, 2021, 93 min

Téměř 10 let po vypuknutí arabského jara se sejdou tři syrští přátelé, aby společně podnikli nesnadnou výpravu do minulosti. Potkávají se v neobvyklém prostředí – v prázdném divadelním sále na předměstí Paříže. V září 2012 Jadan překročil hranici Sýrie a Jordánska a měl s sebou jen jedinou věc – disk s tisíci záběry z Dará, které pořídil on a další aktivisté. Syrský filmař Rami Farah společně s producentkou Signe Byrge Sørensen promítají tyto útržky z protestů a následné krvavé války v Sýrii na velké plátno na divadelním jevišti. Jadan, Odaj a Ráni videa komentují a vzpomínají s odstupem na události, které jim navždy změnily život. Tři muži bilancují, co zbylo z jejich snů a ideálů. Kolektivní paměť je propletená s ryze osobními vzpomínkami. Výsledkem je unikátní a velmi emotivní film, který je zároveň komplexní historií války v Sýrii. (Jeden svět)

mol1111

Film, ve kterém tři přátelé vzpomínají na první roky války, kdy stojí před velkým plátnem. Těch původních záběrů tam je vlastně jenom pár, vždy se pustí krátký, nějakým způsobem zásadní záznam, který pak dlouho komentují. Film předpokládá aspoň základní znalost situace v Sýrii, byť i bez ní ho lze vnímat jako psychologický portrét tří kamarádů, kteří prošli těžkou situací, která je navždy poznamenala. Velmi emoční, ale ne zbytečně patetické (no brečel jsem jako želva). O válce jako takové se tam zase toho tolik nedovíte, ale je tam dobře ukázáno, jak se původně nenásilné protesty změní v ozbrojený konflikt. Viděno v rámci festivalu Jeden svět, velmi zajímavá debata o Sýrii po konci filmu. ()