„Armáda je jediné místo, kde se prakticky ve stejnou chvíli můžete smát, až se budete za břicho popadat i frustrovaně mlátit hlavou do zdi. Kde si připadáte současně jako nejúspěšnější člověk na světě i jako největší blbec.“ V Izraeli mimořádně dobře přijatý seriál z armádního prostředí napsala Atara Frish, autorka a režisérka v jednom, na základě svých pětiletých zkušeností ve funkci výcvikového důstojníka izraelské armády. Zaměřuje se zejména na vztahy a identitu postav a jejich emoční pokrok a hierarchii v uzavřené skupině ženské výcvikové jednotky. (chamonix)

chamonix

Megabombice! Nemohl jsem nevzpomenout neméně dokonalé Vojačky. Na rozdíl od nich ale tento seriál (snad až na 7.díl) čistou komedií přes pár úsměvných momentů úplně není!                                                                      Po shlédnutí mne napadly dvě otázky: 1) kde se v Izraeli bere tolik homosexuálů (5 lesbiček ve čtyřicetičlenné jednotce úplně statistice neodpovídá); 2) jak to, že ještě Izrael s takovouhle armádou nesmetli sousedi do moře? Že neporazí ani podobné lemply, staví arabské vojáky do opravdu špatného světla :-)                                             On-line (v původním znění) zde. ()

• Mezi představitelkami pěti hlavních postav je jeden neherec – Alma Keni první hodiny herectví absolvovala až když získala roli. V době, kdy ji autorka a režisérka Atara Frish zaregistrovala na YouTube (recitace poezie) a pozvala přes Facebook na konkurz, se chtěla živit malováním obrazů a ke studiu animace si zajišťovala minimální příjem jako pokladní v divadle. Nakonec si za 19 dní filmování přišla na sumu odpovídající celému jejímu ročnímu platu z divadla. (chamonix)
  • Ve druhé sérii z politických důvodů málem vůbec nehrála představitelka Sapir – Maya Landsman. V květnu 2021 v souvislosti s operací izraelské armády známou jako „Guardian of the Walls“ veřejně vyjádřila podporu Arabům v pásmu Gazy slovy: „Nemusíte být muslim, abyste podporovali Gazu, stačí být lidská bytost,“ a dokonce si na Facebooku vystavila nové profilové foto s palestinskou vlajkou. Tvůrci seriálu určitou dobu koketovali s myšlenkou přistoupit na její úplný bojkot požadovaný částí veřejnosti. Nakonec se s ní rozloučili elegantněji, přímo na obrazovce na začátku druhé epizody. (chamonix)