Antarktida pohledem z nebe

(TV film)
  • Česko Antarktida z ptačí perspektivy (viac)
Nemecko / Nový Zéland, 2021, 87 min (Alternatívna 2x43 min, televízna verzia: 53 min)

Réžia:

Tuan Lam

Představuje křehký ekosystém obývaný paradoxně těmi nejodolnějšími organismy na světě a přispívající ke klimatické rovnováze celé planety... Světadíl rozprostírající se na samém konci světa. Antarktida. Na první pohled připomíná bílou pustinu, přesto nás ani po více než sto letech objevování nepřestává překvapovat. V polárních mořích přežijí jen ti nejodolnější a nejpřizpůsobivější. Z Rossova moře se vynořuje krajina jako z Tolkienových románů – utvářená mocnými živelnými silami. Mořské proudy směřující od pobřeží Antarktidy zásadně ovlivňují podnebí ostatních kontinentů. Přes drsné podmínky prostředí je Antarktida zranitelným světadílem, jehož změny ovlivní klima celé planety. Rozhodně není nepopsaným listem, v moři i na souši se zde odehrává mnoho příběhů. Tak málo lidí dosud vkročilo na nejjižnější kontinent, přesto na něm již dnes zanecháváme znatelnou stopu. (Česká televize)

Puxina

Chtělo by to víc Antarktidy a míň tučňáků, velryb, lachtanů a podobně. Očekával jsem víc zaměření na krajinu a ne na zvířenu. ()

Leptictidium

Dokumentů jako je tento jsou tisíce, avšak toto bylo opravdu povedené. Líbí se mi na tom, že se to v reálu na Antarktidu soustředí jen minimálně, a ukazuje nám dosud většinou lidí nepoznané a neznámé Aucklandovy ostrovy a ostrov Macquari. Většina Čechů 100% netuší, co to je a kde to je, ale garantuji Vám, že pokud jste milovník přírody jako já, tak toto oceníte. Antarktida je možná zamrzlou pustinou s minimem života, to ale neplatí o těchto neosídlených ostrovech, které jsou prostě pastva pro vaše oči a možná i nejkrásnější místo celé planety. Já jsem se neuvěřitelně bavil, a závidím všem, kdo měli šanci navštívit tento člověkem zapomenutý ráj. 8/10 ()