sator

V roce 1521 se v Belgii narodil velký skladatelský zjev 16. století - Philippe de Monte. Jeho dílo bývá zařazováno vedle tvůrčích vrcholů hudební renesance - skladeb Orlanda di Lassa a Palestriny. Působil v Itálii, Antverpách, Londýně, Vídni, aby posléze - za vlády Rudolfa II. - zakotvil v Praze. Zajímavý pohled na život skladatele i jeho dobu nabízí česko-španělská televizní koprodukce z roku 1986. Na mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha získal snímek Cenu za nejlepší televizní dílo s hudební tematikou. Zaujal překrásnými kostýmy, exteriéry, které režisér a scenárista Jésus Garcia de Dueňas natáčel v Itálii, Španělsku i u nás v Telči, na Krumlově, Křivoklátu či Roštejně, hereckými výkony, zejména však hudební složkou, k jejíž realizaci přispěl Kühnův smíšený sbor, Filharmonický komorní orchestr, Pražští žesťoví sólisté, Bambini di Praga a Symposium musicum. Titulní roli vytvořil Viktor Preiss. ()

• Natáčelo se v Itálii, Španělsku a Československu (Telč, Český Krumlov, Křivoklát, Roštejn). (sator)