První dáma

• USA The First Lady
USA, 2022, 9 h 19 min (Minutáž: 52–59 min)

Tvorcovia:

Aaron Cooley

Réžia:

Susanne Bier

Kamera:

Amir Mokri

Hudba:

Geoff Zanelli

Viola Davis, Michelle Pfeiffer, Gillian Anderson, Aaron Eckhart, O.T. Fagbenle, Dakota Fanning, Judy Greer, Lexi Underwood, Kristine Froseth, Jayme Lawson (viac)

Přehodnocení amerického vůdcovství z pohledu prvních dam Eleanor Rooseveltové, Betty Fordové a Michelle Obamové. Tyto ženy, odhodlané uplatnit svůj vliv, se orientují nejen v rodinném životě, zároveň přispívají k politickému vývoji, který mění svět. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (11)

První dáma (2022)

Veskrze Americká věc, kterou asi mimo USA nikdo dostatečně neocení, a možná ani nepochopí. Tři příběhy, tři období, tři první dámy. Hodně se tu tak skáče v čase, a já bych asi dal přednost lineárnímu vyprávění jednotlivých příběhů, bez tohoto skákání mezi linkama. Nemyslim si, že by zrovna tato série nějak dobře ukazovala život prvních dam, potažmo jejich potřebu pro dané prezidenty. Asi se z toho dalo vytřískat mnohem více. Spíš mi mnohdy přišlo, že nejlepší scény jsou vždy ty, kde je daný prezident, potažmo aspoň nějaká dobová reálná událost. Ani obsazení není ve všech ohledech povedenné. Dvě starší dějové linky jsou v pořádku, ale u Obamů to teda dost skřípe. Viola Davis herecky nestíhá a a O.T.Fagbenle pak vizuálně Obamu ani trochu nepřipomíná. Výsledkově mi to tu vyšlo přesně na 2,5, což správně matematicky zaokrouhluje na 3*, ale pocitově by to klidně bylo i na ty 2*. ()

Ten Bílý dům (2022) (E01)

Tři příběhy, z nichž reálně pamatuju jen Obamovi, a to určitě ne tak dopodrobna, jak tady možná tvůrci očekávají. Asi docela úzce soustředěné na Americké publikum. No, ale ono České století si asi taky v zahraničí nepustí...Každopádně, Obamovic linka mi zatím příjde nejslabší, asi i díky docela dle mého divnému obsazené, však ten týpek neni Obamovi ani trochu podobný. Nejlépe to zatím vypadá u Rooseveltů, i skrze jeho zdravotní stav se dá vybudovat velmi solidní příběh, tak uvidíme. ()

Hlasy se nesou (2022) (E02)

Čekal jsem, že v seriálu o prvních dámách bude ukázána třeba důležitost nebo velikost těchto dam, ale zatím ty nejlepší scény jsou ty, kde jsou jejich manželé, tedy prezidenti. Po dvou dílech mi zatím nutnost seriálu o prvních dámách a jejich významu trochu uniká. Řemeslně, kostýmně zatím velmi dobře zpracované, herecky vyjma Obamů taktéž, ale nic, z čeho by se člověk posadil na zadek. ()

Dovolte mi prosím (2022) (E03)

Po třetím díle mám jasno v tom, že tvůrci měli raději udělat celistvé příběhy jednotlivých dam, a ne takhle přeskakovat mezi jednotlivýma linkama. Tady se ještě ke všemu vracíme úplně na začátek jejich příběhu. No, vesměs to nic důležitého nepřinese. Akorát zjištění, že všechny dámy byli vzhledem k své době značně emancipované. ()

Prasklý hrnec (2022) (E04)

Fajn, takže jedna dáma je psycho alkoholička (Fordová), druhá je utlačovaná feministka v rámci nepovedeného manželství (Rooseveltová) a třetí v podstatě vytáhla svého manžela na vrchol a vděčí jí za vše (Obamová). No ale chybí mi něco, co by nějak vtáhlo do děje. ()

Houpačka (2022) (E05)

Zatím asi nejlepší díl, díky velmi intimní osobní lince Fordových. K tomu se v této lince přidává konečně i nějaká ta politika. Takhle by to mohlo vypadat i dál u všech linek. Obamovi stále bohužel tragédie. ()

Výkřik (2022) (E06)

V podstatě hlavní problém vidím v tom, že se zatím v žádné z linek vesměs vůbec nic neděje. Ano, občas se objeví nějaký rádoby problém, ale nic nosného. Jako problematika LGBT u Obamů. Takhle to zas vypadá, že Obama je absolutní jouda, který by bez manželky nic nevymyslel. Ale reálně je to silně epizodická linka, která děj nikam neposouvá. ()

Nadir (2022) (E07)

No vida. Ono by to šlo. Chtělo by se to víc držet reálných dobových situací, potažmo politiky, a hned by to bylo o něco lepší. I u Obamů se to konečně trochu rozjelo. V podstatě ta linka tohoto dílu u nich má přesah až do současnosti, protože takovéto věci se tam dějí neustále, a vesměs s nimi pořád nikdo nic nedělá. Zatím asi komplexně nejlepší díl. ()

Perfektní úder (2022) (E08)

Takovej klasickej díl dnešní doby. Řeší se všechna možná aktuální témata, napříč dějovýmy linkami. Nic moc nového či zajímavého. Podobnou tématiku už jsme všude viděli mockrát, a ani to, že je to prezentováno skrze reálné osobnosti, tomu žádnou přidanou hodnotu nepřidá. ()

Trhlina (2022) (E09)

Solidní díl, hlavně díky ukázce z voleb 2016, kdy si všichni mysleli, jak si jdou pro snadno výhru Hillary, ale Trump jim se svými šovinistickými kecy všem nakopal zadek. AntiTrumpovských děl jsme za poslední roky viděli mnoho, v jejich konkurenci se tady tvůrci ještě poměrně drží zkrátka. Jak už je zvykem, tak celou tu linku kazí Viola Davis a její prapodovné grimasy. ()

Vítězný tanec (2022) (E10)

Vesměs to doputovalo přesně do těch momentů, kam se dalo už po prvním díle odhadnout, že to doputuje. Nejedná se tak o finále v pravém slova smyslu, že by linky nějak gradovaly, to se dělo už spíš v minulém díle. Tohle je už spíš jen takový náhled "co bylo potom." ()

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

Viola Davis zpátky v roli Amandy Waller?

04.05.2022

Zatímco nové vedení studia Warner Bros. vymýšlí, co vlastně sakra dělat s jejich hraným DC portfoliem, respektive jak kupu nesourodých projektů usměrnit tak, aby z toho postupem času vzešlo druhé MCU… (viac)