Čo vidíme, keď sa pozeráme na nebo?

(festivalový názov)
  • Česko Co spatříme, když pohlédneme na nebe? (festivalový názov) (viac)
Gruzínsko / Nemecko, 2021, 150 min (Alternatívna 145 min)

Zatímco venkovní kavárny v Kutaisi instalují plátna pro promítání fotbalového šampionátu a psi se přou, která je ta nejvhodnější, Lisa a Giorgi se jeden druhému ztratí dříve, než se stihnou pořádně potkat. Dokážou překonat kletbu, která je rozdělila? S hravou nadsázkou a se schopností přenést na diváky své nadšení píše autor milostný dopis kinematografii, fotbalu a letnímu městu. Vyprávění upozorňuje samo na sebe a na vlastní chuť fabulovat pomocí voice-overů a mezititulků, chtěnou „poetičnost“ záběrů podtrhuje hudební složka utvářející komický kontrapunkt. Sebeironie brání snímku, aby upadl do neúnosného patosu ve chvílích, kdy odhaluje svou upřímnou zamilovanost. (Cinemax)

Gertruda.W

"Přiznám se, že je to nad moje chápání. Za prvé to společnosti vůbec k ničemu není. Za druhé to zkrátka k ničemu není..." A mně to tak nějak dalo radost ze života. ()

Topco

Festivalovka, ktorej sme s mojím sparring partnerom tak fandili... pokiaľ sa z toho, žiaľ, zhruba v polovici nestal úplne iný film. Scenár si zrazu nabral toľko rôznorodých vrstiev, že potlačil motor príbehu. Tak absurdná až magická romanca sa rázom vytratila a divák nevedel, na ktorú z neustále pribúdajúcich línií sa má sústrediť, pričom tá najpríťažlivejšia bola udupaná. Film jednoznačne silnejší v detailoch než v celku. Pasáž detského futbalu dokonalá! Škoda. V tomto prípade platí: menej je viac a toto určite nebola latka na 2,5h minutáž. ()

Traffic

"Co řeknu dětem, až se mě budou ptát, co jsem tehdy dělal? Točil jsem filmy?" Koberidze odvážně nakračuje směrem ke kinematografii, pro kterou jsou (romantické) příběhy jen záminkou k prozkoumávání celých měst, ekosystémů, habitatů. Kompozice málokdy působí jako klasické velké celky, ale téměř vždy kromě lidi zahrnou také potulující se nebo polehavající zvířata, budovy, stromy, řeku. Magická romance není v důsledku tak důležitá (a film je v tomto směru opravdu silně sebeironický), nicméně dodává magii obrazům, které by jindy vyzněly všedně. Tohle je film pro budoucnost, na nějž řada lidí není připravená, ale který čím déle běží, tím míň chcete, aby skončil. Pokud se na něj zvládnete naladit. ()

rivah

Půvabně a pomalu se odvíjející děj, nasvětlované prostředí města Kutaisi v různých výrazných barvách - avšak magie se v průběhu dění rozplývá. Laskavý film s komentářem. ()