The Day Mars Invaded Earth

Film začíná úspěšným přistáním sondy na povrchu Marsu. Sonda půl minuty odesílá data na Zemi a poté je zničena. Vedoucí projektu dr. David Fielding si nyní může konečně vybrat zaslouženou dovolenou a věnovat se rodině. Dovolená ale neprobíhá zrovna ideálně, členové rodiny mají nepříjemný pocit, že v rozlehlém rodinném sídle nejsou sami. Mohly by podivné události mít spojitost s projektem doktora Fieldinga? (p6qwre)

farfalla

Nenápadný černobílý film s dobrou atmosférou. Toto už jsou 60. roky a sci-fi už nebylo jenom záležitostí překvapivých témat, ale dbalo se i na zpracování. Snímek mi tématem připomněl film ´Invasion of Body Snatchers´ (1956). A dům se zahradou, kam se rodina dr. Fieldinga (Kent Taylor) na svátky nastěhuje, mi vypadal jako hotel z filmu ´The Shining´ (1980). Také napětí je budováno postupně, až nakonec není jasné, co je pravda a kdo je kdo. ()

p6qwre

Bohužel jsem se nechal zmást lákavým názvem filmu:(. Přestože je scénář ohranou variantou na téma, které bylo úspěšně zpracováno v několika sci-fi filmech z 50.let, snaží se tento film spíše o vytvoření tísnivé a paranoidní atmosféry ve stylu "haunted house" hororů. To se tvůrcům ale příliš nepodařilo. Nato, jak se film bere vážně, je základní sci-fi myšlenka příliš přitažená za vlasy. Pozitivně na mne nepůsobila statická kamera ani nenápaditá smyčcová, převážně romanticky znějící hudba, která se pravidelně v "napínavých" momentech mění... ()

zelvopyr

Jeden z problémů filmu je, že této formě předlohy se říká anekdota: je to málo na povídku, málo dokonce i na historku. Ději by vůbec neubralo, kdyby měl výsledek jen 20 minut, naopak by mu prospělo oproštění se od zbytečného balastu s rodinným zázemím, které je zde falešné až běda, a s neustálým dlouhým chozením z místa na místo. Ještě mi docela vadil ten zámecký komplex s mohutným versailleským parkem, ve kterém ona běžná americká rodinka bydlela, chyběly mi tam ty desítky sloužících, které by byly nezbytné už jen k udržení v provozu. Jinak přes tyto vážné výhrady měla anekdota něco do sebe a byla příjemně nekompromisní. ()