V roce 1920 byli italští emigranti v USA, anarchisté Niccola Sacco a Bartolomeo Vanzetti, neprávem obviněni z loupeže a vraždy a odsouzeni k smrti. Skutečným důvodem k jejich odsouzení však byly jejich politické názory. Italské dokumentární drama pojednává o jednom z nejhanebnějších a nejpokrytečtějších rozsudků v historii lidstva. (oficiálny text distribútora)

Cascabel

Dvě hvězdičky za režii a herecké výkony (až na jednu scénu překvapivě uměřený Volonté, civilní Cusack, ale hlavně Cucciolla), za hudbu a vynikající dublinské lokace. Třetí hvězdička za promyšlený scénář. Film totiž nehraje na city, dokonce působí téměř odtažitě a vyznívá spíše tísnivě nežli revolučně burcujícím dojmem, ale je politicky účinný. SPOILER: Když to nejde po dobrém, zkusí to špatný advokát po zlém (politizací procesu), když nefunguje ani to, dobrý advokát to po dobrém stejně nezachrání. Jediným řešením je tedy svrhnout kapitalismus, čemuž Sacco a Vanzeti poslouží lépe mrtví nežli živí. Přesně to shrnuje Vanzetti, když v cele smrti říká svému spolupachateli: "Měl jsi pravdu Niccolo, že jsi nepodal žádost o milost - jsou to vrazi!" KONEC SPOILERU Uvítal bych rozvinutí dichotomie obžalovaných (až za hrob politicky uvědomělého Vanzettiho a života si cenícího Sacca) a prohloubení sporu advokátů Moora a Thompsona, což by zvýraznilo téma politizace procesu i jeho lidskou dimenzi, ale to by byl jiný příběh a už vůbec ne italský film ze 70. let. Mohlo to sklouznout ke křiklavému politickému plakátu, mohlo to ale být i velké drama, naštěstí je to aspoň solidně napsaný pamflet. ()

nanamarak1

V podstatě se jedná o čistou socialistickou propagandu. Tvůrci nám pořád podsouvají, jak ten Sacco a Vanzetti museli tvrdě dřít za nuzný peníz, aby se vůbec uživili (což o to, takhle v té době žila asi spousta lidí, ale říkat mi to desetkrát fakt nemusí), jak jim všichni ubližují, apod. Když se asi v půlce začne ze soudruhama, tak už mi bylo vyloženě trapně. Ale jinak je to natočeno dobře, takže dávám neutrálních 60%. ()