Baladické drama z vesnického prostředí se odehrává v podhůrské oblasti, kde sedláci zápolí s tvrdými přírodními podmínkami i tvrdostí ve svém nitru. Nejvíce překážek jim ovšem klade podivínský majitel mlýna, jenž úmyslně přehradí přívod vody. Samotářský muž se totiž nedokáže vyrovnat se zklamáním v lásce. Narůstající napětí bezmála vede k násilným činům. Původní filmový námět zpracoval Josef Toman jako román pod názvem "Vosí hnízdo". (oficiálny text distribútora)

quokam

Jako druhý film Jiřiny St jsem si vybral Lidí pod horami. Na jednu stranu musím říct, že jsem neviděl J Marvana hrát zajímavější a vícevrstvnatou roli, ve které dokázal, že dokáže více než jen nahrávat Burianovi, nebo pomrkavat jak anděl. Na druhou stranu mne však film jako celek trochu zklamal. Srazí jej příšerná až moc výrazná hudba a dlouhé lyrické záběry, který jej neúměrně natahují. Zpočátku mne iritovalo i významne ř v ústech herecký hlavní role. Ozdravně však zase působí cudný pohled na nohy paní Stepníckove, současný režisér by asi herečku odhalil více. Jako není to spatny film, to určitě ne, jen má smůlu v tom, že jsem jej viděl brzo po Maryše, která jej o třídu či minimálně o hvezdicku převyšuje. Za mne marvanovskych 50 proc. EDIT: co se týče zde často kritizovaného závěru, osobně jsem neměl pocit, že by se tvůrci ztotožňovali s vyhnáním Terezy z vesnice, spíše jej popisují a vyprávějí. Také před soudní stolici svalování viny na Terezu na mne osobně působilo jako tvůrci zamýšlená pokrytecká řeč hospodáře, který zaslepen nevidí chyby u sebe, ale u druhých, vždyť i jeho námluvy přece Tereza odmítla a ve filmu je ukázáno, že k ní choval city, které jsou nepatnřičně ve vztahu ke schovance, tj vlastně k adoptivní dceri. ()