Oktavianus

Pilotní film k nikdy nerealizovanému seriálu. Vypráví o astronautech a hlavně o tvůrci celého vesmírného programu, kteří řeší problémy, které se na ně valí, ať už jde o meteorit, který poškodí loď, nebo byrokratické překážky. Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že jde o televizní film, takže tomu odpovídají kulisy a triky: přesto si při pohledu na vesmírnou stanici nejde nevzpomenout na Kolo z Conquest of Space. Jo, ten film má opravdu kouzlo vintage sci-fi, jak se patří. Jakkoli se tvůrci (úmyslně) nepouští moc do vědeckých podrobností, přišlo mi, že film je udělán hodně poctivě - důraz není kladen na triky, ale na vylíčení všemožných potíží, s nimiž se setkávají. Třeba po havárii s meteoritem následuje vyšetřování Kongresu USA, řeší se, zda program zastavit a podobně, což je docela blízké realitě. Nelze samozřejmě jen chválit - v prostřední části filmu se děj přenese jenom ke stolům, pak si o tom hrdinové povídají v restauraci a tak, což je vesměs dost nezáživná pasáž, ale snad i to je blízké realitě. Abych to uzavřel: inteligentní televizní sci-fi, přičemž lze jen litovat, že seriál nenásledoval. Podíval bych se na něj. ()