Prasklina

(festivalový názov)

Maďarský porodník a nastávající otec Bálint Grassai před mnoha lety opustil svou rodnou vesnici v rumunském Maramures, aby studoval lékařskou školu v Budapešti. Zanechal po sobě také syna, výsledek krátké aféry s místní ženou, kterého nikdy neviděl. Když se Bálint vrací, aby pochoval svého otce, stojí před rozhodnutím o osudu svého opuštěného syna Simona – sebedestruktivního a vzpurného 17letého mladíka, zavázáného místnímu vůdci gangu Dumitru. (3Kino Fest)

kolemjdouc

Vztah otce a syna.Kdy se až na konci dozvídáme, proč to všechno bylo.Nějak mi přišlo že jejich vztah se narodil v "porodní "cestě v dlouhé úzké chodbičce z praskliny do které spadli. Otec který nad synem nezlomil hůl i když rozhodnutí pro něj nebylo jednoduché.Syn před ním utíkal ale pád do praskliny,ze které prvotně nebylo úniku, zranění syna ,je donutil se navzájem vyslechnout.Ve filmu bylo všeho akorát.Nádherná panenská příroda,kdy herci většinu děje strávili během v kopcích.Odlehlá končina ze které Bálint odešel za studii aby se vymanil z chudoby.A i tam se cikán  vypracoval na vedoucího primitivního malého gangu který terorizoval lidi. ()

Malarkey

Standardní evropské sociální drama. Hlavní postava se vrací do rodného místa, aby se srazil s minulostí a realitou. Líbilo se mi, jak se film zaměřoval na tu lokální stránku maďarského maloměsta, ale jinak to bylo klasické depresivní drama. ()

Janega

Bol by som dal aj o jednu hviezdu viac, no kvôli tomu (ne)koncu nedám. Je to film, ktorý ponúka mnoho možností ukončenia príbehu a dobrý režisér by sa so záverom vypiplal, no miesto toho dostávame priblbý otvorený koniec, ktorý u mňa znamená neschopnosť tvorcu doviesť svoje dielo do konca. Možno by som aj ten koniec oželel, keby sa jednalo o poriadnu psychologickú drámu o vzťahu otca a syna, no i to je tu spracované dosť povrchne. ()