Pro pamětníky významných historických událostí jsme připravili záznam přímého přenosu koncertu z pražské Lucerny, který se konal v politicky vypjaté době pro přispěvatele na Fond republiky v roce 1968. Hudební program moderovala tehdy velice populární dvojice Darka Vostřela a Jiřího Šaška, svými postřehy k tehdejší politické situaci přispěli i samotní zpěváci. Z tehdejších slavných písniček uslyšíte mj. v podání Yvetty Simonové „Trable, smutky, z kola ven“, Jiřího Štědroně „Neklidné srdce“, Jiřího Suchého „Tulipán“, Heleny Vondráčkové „Podívej, kvete růže“, Václava Neckáře „Jak se tak dívám“, Karla Gotta „Lady Karneval“ a Marty Kubišové „Modlitbu pro Martu“. (Česká televize)

slunicko2

Umělci vlasti. 1) Písničky živého koncertu měly odlišná aranžmá._____ 2) Netušil jsem, že Yvetta Simonová byla v té době stále tak slavná. Dramaturgie sestřihu jí přisoudila tři písničky, stejně jako Karlu Gottovi._____ 3) Dvakrát zpíval tehdy velmi zajímavý, přesvědčivý a přitažlivý Jiří Štědroň (!) a očividně velmi oblíbený Václav Neckář, po jehož uvedení konferenciérem nastalo v sále výrazné oživení._____ 4) Jednou se do sestřihu dostal Jiří Suchý (doprovázen na klavír Jiřím Šlitrem), Helena Vondráčková, Ljuba Hermanová (doprovázena na klavír Jaroslavem Jakoubkem)._____ 5) Zcela na závěr zazpívala svou Modlitbu Marta Kubišová a dostalo se jí diváckých ovací._____ 6) Zpěváky doprovázel Orchestr Karla Vlacha, pokud není uvedeno jinak._____ 7) Koncert má patrnou skvělou atmosféru a opravdu lze jen litovat, že televize ho dost necitlivě, myslím, prostříhala. Ale, jak píše kolega Fahrnheit*****, i tak je to skvost. ()

Yarwen

Velká škoda, jak moc je to sestříhané, ten nevyužitý potenciál zamrzí. K tomu se přidává špatná kvalita zvuku. Přesto si snímek zaslouží nadprůměrné hodnocení - lze tady vidět silnou sestavu zpěváků české pop music ve vrcholné formě, navíc s elektrizující atmosférou 68. roku. ()

Fahrenheit

Česká pop-music měla v 60. letech, a zvlášť kolem roku 1968 fantastickou úroveň. Škoda, že byl odvysílán jen sestřih koncertu, a ne komplet. Ale i tak je to skvost. A ta zjitřená atmosféra roku 1968 je nezapomenutelná. ()