Oskar

"Pomoc! Policie, policie!" "Sklapni, MY jsme přece policie." Turnbottom je obec s nulovou zločinností. Tak to aspoň navenek vypadá, protože zde už léta nebyl nikdo zadržen a uvězněn. Ve skutečnosti proto, že místní policejní sbor není schopen dokázat hříšníkům vinu ("Nemáte řidičský průkaz ani jiný doklad? Hm, to máte tedy štěstí, protentokrát vás musím nechat jít.") a často ani rozpoznat, že k nějakému protizákonnému jednání došlo. Čistý štít Turnbottomu náhle hrozí být důvodem k úplnému zrušení místní policie jako zbytečného výdaje a tři strážci pořádku v čele s Willem Hayem musí jednat. Zprvu chtějí vlastními silami obrátit stav věcí podobně, jako někdy znudění hasiči zakládají požáry. Nečekaně jim ale zkříží cestu případ jako z románu Edgara Wallace - Turnbottomem se jedné noci přežene koňské spřežení s hořícím kočárem a bezhlavým kočím... Druhým pokusem jsem se utvrdil ve správnosti záměru blíže prozkoumat komika Willa Haye. Jeho strážmistr Dudfoot je bezelstný naiva, který by nechytil ani rýmu v lazaretu, přesto nosí štít autoritativního jednání a všichni se chovají podle toho. Jeho dva podřízení, uchichotaný stařík konstábl Harbottle a buclatý elév konstábl Brown jsou mu velmi vratkou oporou, ale jako tým jsou tím srandovnější. Klidně by to mohla být drastická, buranská komedie o blbých policajtech, kdyby se film nezajistil šikovnou pojistkou - motivací postav je udržet status quo a dokázat svou potřebnost. Berou tedy věc velmi vážně a film tak předchází nebezpečí, že by se vše zvrhlo ve frašku, vedoucí odnikud nikam. Tento aspekt, typický i pro pozdější britské komedie zlaté éry Ealingu, IMHO přispívá k jejich dlouhé životnosti. 80% ()