Skeksis

Keď si niekto vytvorí svet plný klamstiev, podrazov a ilúzií, od ostatných môže čakať tiež iba klamstvá, podrazy a ilúzie. Jebač Kokotič už ani nevedel koho jebať, kto ho ojebáva, a kto naňho jebe. Aj tak skončil. Nerozvinuté postavy, veľa zbytočných drístov, nudné. Najviac ma bavil ten Quasimodo, ktorý vždy nečakane vytiahol bazuku či čo, a zabil, koho mu povedali. Ale o zvieratká sa staral dobre, to sa mu musí nechať. ()

Daddko

Slovo Tajkun má pôvod kdesi v Japonsku, v angl. jazyku je to Tycoon (používaný aj Rus. filme Tycoon: A New Russian (2002) https://www.csfd.cz/film/90600-oligarch/prehled/. V Srbsku je to najmä priemyselník a obchodník disponujúci veľkým majetkom a vplyvom o ktorom každý vie že ho nezískal tvrdou prácou ale rôznymi nelegálnymi spôsobmi. Korupciou, odstraňovaním konkurencie za pomoci vlády, polície, súdnictva a vrážd. Dal som vysoké hodnotenie i keď nedosahuje kvalitu mojich najobľúbenejších TV seriálov. Ale je iný a originálny. Podpísal sa pod to skvelý scenárista Djorde Milosavljevič. Ako to skončí asi divák neodhadne ani ku koncu seriálu. Je to súčasný pohĺad spätne kto, čo a ako sa získaval majetok a moc v Srbsku nehľadiac na vojnu. A kto poťahoval figúrkami na šachovnici. Rovnako asi ako všade, tu sa to nazýva Služba - Служба државне безбедности (СДБ) o ktorej na rozdiel od ŠtB, KGB, Securitate..... je v Srbsku ticho. Pravdepodobne majú v spoločnosti rešpekt keď všeličo zorganizovali v Srbských vojnách roky ´90 i keď predávali zbrane každému kto zaplatil. Ako hovorí člen klanu Služby Bakič „takýto fascikel ti zoženiem na každého Srba“. Len... peniaze krivia charakter a tak to škrípe aj medzi odchovancami Služby. Už je mier, Srbsko sa zotavuje ale nastala nenažranosť a túžba po celom koláči. Tento stav nikdy dobre nekončí. Skvele zahrala stará garda Dragan Bjelogrlic, Marko Bacovic, voči mladším by som mal výhrady, ale nechcem ovplyvňovať. A asi každého zaujme postava retarda a killera Zorana (láskyplného ho to milovníka zvieratiek) so spílenou puškou. Hrá ho Ivan Djordjevic, je to sympatický herec ale na túto úlohu ho skutočne dobre „zmajstrovali“. Mohol by zaskočiť aj za Zvonára z Matky Božej. Ako inak, v Srbskom filme sa vždy ujde aj Ustašovcom (rozumej Chorvátom). A tá scéna poníženie je skutočne Balkánska. ()