Bella Donna, travička

(festivalový názov)
  • USA Bella Donna

Atropa bella-donna je latinský název prudce jedovatého rulíku zlomocného. Bella Donna je přezdívka ženy temperamentu neméně prudkého, pro niž není žádný prostředek dost silný, chce-li muže získat nebo se jej zbavit. Stejnojmenný román Roberta S. Hichense vypráví osudy vášnivé, ale také amorální ženy, jež k dosažení svých cílů používá kriminálních prostředků. Ve svém prvním americkém filmu se Pola Negri stala zosobněním nebezpečné femme fatale s tragickým osudem.Předfilm, torzo snímku Nocturno lásky (1920, 17 min.), je ukázkou komerčně zaměřených filmů, které Pola Negri natáčela pro společnost UFA. Negri zde představuje nebohou ženu, jež, má-li se stát univerzální dědičkou, nesmí nikdy opustit umrlčí místnost svého muže. (Febiofest)

Rybizek

Nejsilnější zážitek z LFŠ 2014. Příběh Bella Donny mě až zas tolik neoslovil, ale díky pro mě dokonalému doprovodu hudebního páru DVA se mé hodnocení vystoupalo na pěkných 85%. Neopakovatelný zážitek. ()

Hwaelos

V rámci LFŠ se dá zážitek shrnout jednou větou: skvělej koncert s průměrným obrazovým doprovodem. Pola Negri jako dobová "žena vamp" nebo "osudová žena", chcete-li, mě přivedla k přemýšlení nad rozdílným pojetím oproti klasické femme fatale filmů noir. Na filmech 40.-50. letech jde vidět, že tažení feministických hnutí už ve společnosti zapustilo své kořeny. Zatímco Bella Donna (Ruby) nebo i Salome (ze stejnojmenného filmu Charlese Bryanta) s muži manipulují, aby dosáhly svého, ale stále představují oběť svých vášní a tužeb, noirové femme fatale (typicky filmy jako Velký zátah, Sbohem buď lásko má, Pryč od minulosti, Gilda, Pojistka smrti, Maltézský sokol) jsou daleko víc samostatné, cílevědomé a s daleko menší porcí svědomí. Zjednodušeně řečeno, stávají se plnohodnotnými, když už ne lidskými, tak alespoň filmovými figurami a zdatnými partnery (soupeři) pro své mužské protějšky. ()