Estranho Encontro

Brazília, 1958, 87 min

Dionysos

Khouri se zde ukazuje jako nadaný autor, který dokáže perfektně pochopit médium a žánr a využít ho pro své účely. Jako později dokázal buržoazii rozdrtit její vlastní zbraní – antoniovským sebezpytným zrcadlem prázdných nocí a prázdných duší, i zde subtilní hrou s filmovým žánrem prokazuje konvenčnímu hollywoodskému dramatu medvědí službu, až na hraně parodie. Hitchcock uchopený, pochopený a překonaný. Následují částečné spoilery, pokud se na to někdo v ČR vůbec někdy podívá a zároveň s tím se omylem dostane k tomuto komentáři: démonická postava úhlavního antagonisty, jejíž děsivost a lákavost byla stupňována mizanscénickou hrou s odkládáním pohledu do její tváře, se po kataklyzmatickém odhalení vyjeví jako papírový tygr – odhalení banality nevede k žádnému odhalení skrytého zla za normální maskou, čímž by se vystupňovala jeho děsivost („i normální člověk nás může rozpárat ve sprše“), ale naopak, skryté zlo se ukáže jako demonstrace principu „strach má velké oči“ (jako vyjevený fixovaný pohled hlavní hrdinky, viz i plakát k filmu), tedy dochází k odhalení typického procesu divácké psychologie buržoazních filmů. Mysteriózní zlo se ukáže jako bezmocný neurotik. Stejně tak tam, kde divák konvenčních filmů 50.let očekává poslední záběr na šťastný pár, okolo něhož se celý melodramatický děj otáčel, nalezne pravý opak: namísto happy-endu (zisk) s mužem a ženou, kteří na sebe čekali a láska z nich udělala děsivé reprezentanty fantazmatického štěstí hollywoodských alias kapitalisticko sorelových nadlidí, uvidí ztrátu (zármutek) polidštěné postavy, která celou dobu až do vyvrcholení filmu byla typickými prostředky filmového symbolismu spojována s nebezpečím (opět v mizanscéně podtženo např. tím, že na sobě má pří scéně happyendového rozuzlení stejný kabát, který předtím symbolizoval nebezpečí). Ostatně ony oči hlavní hrdinky říkají mnohem více, než by chtěly. A dalo by se pokračovat: Khouriho převracení konvenčních žánrových významů dělá z tohoto filmu pro mě unikátní předzvěst faktu, že po nahlédnutí pravidel hry se každá hra ukáže jako prázdná: včetně filmu, včetně života. ()

rivah

ZVLÁŠTNÍ SETKÁNÍ..Komorní film pro pět herců vypráví příběh mladé Julie, která narazí na cestě na hezkého Marcose poté, co utekla od tyranského muže a jeho opakovaných a trýznivých obsesí způsobených válečnými traumaty (A manželovu tvář dlouho nevidíme). Marcos ji zachrání a zavede do svého domu, kde mohou být bezpeční před čmuchalem domovníkem. Konečným cílem Marcose je složitý plán ukrýt ji před všemi lidmi. Děj se zaměřuje na zvláštní setkání těchto dvou lidí. Klíčovým prvkem přitažlivosti je to, že vše drží v tajnosti a pomoc druhé osobě pomůže vzniku lásky. Inspirací byla Hitchockova Rebecca tím, že vychází z obavy ženy, která se cítí opuštěná a ohrožená... Morální drama o boji mezi láskou a konvencí je pojato v kombinaci film-noiru, thrilleru a dramatu.(70%) ()