Khoiba - Tortourism

(koncert)
Hudobný
Česko / Slovensko, 2005, 53 min

Jedna z našich nejtalentovanějších mladých kapel, navíc s už nikoli jen teoretickou nadějí na slibný zahraniční ohlas, vydává debutové DVD! Ema Brabcová a Filip Míšek v úloze hlavních hybných elementů představují Khoibu jako velice sugestivní pódiovou záležitost (hodinový živák ze slovenského Hodokvas festivalu z roku 2005), klipovou grafickou či filmovou extravaganci (That Reason, 202, Facilities, Not As It Seems, Pathetic) i jako autory čtyř dokumentárních krátkých videí. To vše je doplněno atraktivním jednotícím menu.
Muzika Khoiby je atmosférická, dramatická, křehká, brutální, ornamentální, experimentující i silnými refrény hitová, často ozvláštněná smyslem pro vtipnou sebeironii. Takové je také toto DVD, ozdobené spoluprací lidí typu Jakuba Koháka a poskytující první audiovizuální šanci na ohlédnutí kapele, která má i na rok 2007 připravenu fůru ambiciózních plánů! (oficiálny text distribútora)

NinadeL

(3x) Je to hrozně zvláštní pocit, konzumovat si Khoibu takhle zpětně. Jsou tu klipy, nějaké záznamy živáků na youtube, samozřejmě alba (dvě řadová, singl a EPčka), několik článků, které přežily různé žánrové weby, odkazy v pár filmech... Ale tenhle koncert je asi to nejkompaktnější, co po nich zbylo. Fanoušky i kritiky milovaná Ema je ve svém živlu, Filip se nenechává ničím rušit a soustředí se na svou roli a ten třetí, na kterého skoro nikdy není pořádný záběr, je Petr. Nenápadný, skoro až neviditelný Petr Šámal, ve skutečném životě velmi charismatický a okouzlující člověk. A samozřejmě uální ďábel. Celá show je podmanivá, atmosférická, melancholická a ráda věřím, že ty dobové reference o tehdy nejoblíbenější české kapele měly své opodstatnění. Na první poslech je to sice podvědomě pořád cosi jako jednodušší Björk, ale ve výsledku nabízí Khoiba více vrstev a neoposlouchá se. Jediné, co je skutečně rušivé, jsou občasné Eminy komentáře, které si v ničem nezadají s Ivou Frühlingovou, ale jsou vlastně roztomilé. Z celého playlistu poměrně intenzivně vyčnívá tehdejší novinka Me And My Victory s démonickým přednesem a do jisté míry s neogothickou stylizací, ale já bych si Khoibu nejradši zapamatovala jako originální, hravou a energickou. "I know the reason why you came to me / It’s love / That’s all we need / It’s the reason that it talks to you / It’s love / It seems to be easy." ()

• Další speciální DVD bonusy jsou tzv. Messy Pictures portrétující jednotlivé členy kapely, Emu, Filipa, Petra a Jonatana. (NinadeL)