Lyudoyed

všetky plagáty
Sovietsky zväz, 1991, 169 min

Daddko

Preklad ruského Lyudoyed (Людоед) je kanibal. Toto nie je horor a podľa kontextu filmu mám zato, že Kanibal je označenie celého predošlého sovietskeho bezprávneho režimu. Bolo natočených niekoľko filmov o Gulagoch, tento je najsurovejší s vysokou výpovednou hodnotou. Režisér Gennadi Zemel sa narodil v roku 1952 Litovským rodičom v Gulagu pri Karagande a asi aj preto sa inšpiroval touto témou. Film bol natočený na základe skutočných udalostí ktoré sa odohrali v dňoch 24.5.- 26.6. 1954 v Gulagu Kengir v centrálnej časti Kazachstanu (ťažba a spracovanie medi). Bola to najväčšia vzbura v sovietskych Gulagoch vyvolaná sadistickým jednaním vedenia tábora vrátane trestov smrti bez súdu. V Gulagu bolo cca 5200 trestancov, muži – politickí, kriminálnici a ženy. Počas mesiaca vytvorili spoločné vedenie, akúsi komunitu, ale ich požiadavky neboli splnené. Ukončenie vzbury bolo rýchle. 26.6.1954 o 3:30 na tábor zaútočili tanky, rakety, vojsko (+100 psov) a za 1,5 hod bolo po všetkom. Historicky je zaujímavé že Berija po smrti Stalina chcel Gulagy pomaly rozpúšťať, lebo boli ekonomicky neefektívne (v máji 1954 bol už pár mesiacov mŕtvy a Chruščov spustil kult osobnosti až v 02/1956). Film je natočený na špeciálnom filme „žltého“ podfarbenia aby mal efekt dokumentárneho filmu. Vrele doporučujem tým, ktorí sa touto časťou dejín zaoberajú. Film má vysokú akčnosť, žiadne typicky ruské snívanie, siahodlhé sentimentálne spomienky. Osobne pre surovosť asi 2 x nepozriem. Jasných 5* ()