Poslední návštěva

(festivalový názov)
  • Saudská Arábia Akher Ziyarah (viac)

Nedlouho poté, co Nasser vyráží s dospívajícím synem na svatbu, ho zastihnou zprávy o umírajícím otci. Vlivem nepříznivých okolností se nejen mění původní cíl jejich cesty, komplikuje se i vztah dvojice, neboť setkání s příbuznými poukáže na latentně přítomný problém – Waleed k otcově nelibosti necítí silnou vazbu ke generacemi dodržovaným tradicím. Realisticky pojatý snímek na půdorysu rodinného setkání postupně poodkrývá rozdíly mezi venkovským a liberálněji smýšlejícím obyvatelstvem Rijádu, aby přišel s kritikou hluboce zakořeněných islámských zvyklostí a našel odpověď na otázku, nakolik patriarchát podmiňuje otcovskou lásku. (MFF Karlovy Vary)

G3orgig

Věřím, že řadě diváků na tomto filmu vadilo jeho pomalé tempo nebo naprostá absence žen. A právě tomu se věnovala následovná diskuse s autory, po jejichž objasnění mi to celé dává větší smysl a hodnotím lépe, než bych hodnotil bez diskuse samotné. Jde o to, že cílem bylo podat arabskou realitu, kde život je opravdu pomalý, konverzace s rodinnými příslušníky je plná nudných klišé a úloha žen ve společenských situacích, které jsou ve filmu ztvárněné, je natolik nízká, že by nebylo realistické je do filmu obsazovat. Nutno dodat, že samotní autoři jsou kritici těchto poměrů a právě absencí žen ve svém filmu se snažili poukázat na do očí bijící nevyrovnanost obou pohlaví, což se jim dle názoru povedlo. Pokud bych film hodnotil jen podle zábavnosti, tak by to nebyla žádná sláva, ale za vyslanou "message" jej hodnotím pozitivně. ()