Oběť

• Veľká Británia The Victim

Samotný zločin je pouhý začátek... Čtyřdílnou minisérii z produkce britské BBC vytvořil a napsal Rob Williams, ostřílený televizní scenárista a producent, jehož jméno nalezneme například mezi tvůrci úspěšných seriálů Muž z vysokého zámku (2015) či Inspektor Banks (2010). Hrdinkou série, jejíž děj se odehrává v současném Edinburghu, je dvaačtyřicetiletá zdravotní sestra Anna Deanová, na jejímž zdánlivě obyčejném životě leží temný stín. Před patnácti lety jejího devítiletého syna Liama zavraždil nezletilý vrah. Pachatel byl vzhledem ke svému věku odsouzen ke krátkému trestu a po propuštění získal novou identitu, která byla před veřejností utajena. Nyní byl však v nedalekém Port Glasgow napaden osmadvacetiletý Craig Myers, řidič autobusu a otec šestileté dcerky. Na internetu se totiž objevila zpráva, že právě on je ve skutečnosti Liamův vrah. Policie ze zveřejnění zprávy obviňuje Annu a kauza míří k soudu. Otázka zní, zda je v podobném případu vůbec možné nalézt spravedlnost v soudní síni. Výborně napsaná série kromě napínavého soudního dramatu nabízí řadu dilemat, ať už jde o otázku oběti, viny, trestu či odpuštění. V hlavní roli podává životní výkon Kelly Macdonaldová (před kamerou debutovala coby devatenáctiletá v roce 1996 v kultovním snímku Dannyho Boyla Trainspotting), která byla za svůj výkon oceněna skotskou cenou BAFTA. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (5)

Oběť (2019)

Potom, co jsem se dodíval na tuto minisérii, okamžitě zamířila do sestavy mnou oblíbených seriálů. Nejenže mi tvůrci nabídli pobyt ve Skotsku, oni ještě vytvořili skvělý příběh o vině, trestu, svědomí i touze po pomstě, který obsadili výborně zvolenou hereckou sestavou, doplnili ho fantastickou atmosférou, dohlédli na to, aby děj ubíhal v opravdu svižném tempu, a tohle všechno pak vypustili na mé nic netušící já, čímž mě úplně posadili na zadek. Závěr byl dokonalý. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

K úvodním epizodám seriálů zaujímám většinou spíše neutrální, tříhvězdičkové hodnocení, ale první díl The Victim na mě jaksi zapůsobil. Pochmurná ostrovní atmosféra, neměl jsem tucha, kdo lže, a kdo ne, zajímavé herecké obsazení i dobrý námět mě oslovily, a ještě ke všemu na mě herci mluvili skotsky. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

První epizodu jsem opětkoval se špatně skrývaným nadšením nad dobře odvedenou prací všech, kdo se na jejím natáčení podíleli, a nedovedu si představit, jak bych si obhájil nižší počet hvězdiček u druhého dílu. Tvůrci si mě zaháčkovali už od prvních minut, a až do konce si mě na tom háčku udrželi. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Ve třetí epizodě na mě tvůrci nevyvinuli tak intenzívní tlak, jak tomu bylo v obou předchozích případech, odbočky k rodinným záležitostem byly sice opodstatněné, ale i tak jsem měl pocit, že poněkud narušily dosud skvělou atmosféru. Přesto šlo o výborný díl, jenže tvůrci mi už dokázali, že to umí ještě lépe. ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Tedy to bylo něco. Už jsem ledaco zažil, ledaco viděl, ale finále seriálu prošlo mým cynickým krunýřem jako nůž máslem. Je mi moc líto, že ostrované postupně degenerují v parodii na sebe sama a podřezávají si pod sebou větev pitomou politickou korektností a sebemrskačstvím. Měli by se raději soustředit na něco, co je jim opravdu vlastní. Tato a podobné minisérie mi budou moc chybět v době, kdy BBC zakáže fotografování a natáčení, protože si většinové obyvatelstvo Británie bude jisto, že se jim tak běloši snaží ukrást duši. ()