Černý klobouk

• USA Black Hat
Krátkometrážny / Dráma
USA, 2019, 15 min

Na první pohled se zdá, že je Šmuel zbožný chasidský Žid, který vede docela prostý život. Ve dne se svědomitě modlí v místní synagoze a provozuje vytíženou čistírnu. Když ale jeho žena a dcery odjedou na pár dní z města, Šmuel se vymaní z každodenní rutiny a pod rouškou noci se vrhne vstříc mnohem spletitějšímu světu. Poté, co cestou ztratí svůj černý klobouk, se jeho dva životy navzájem protnou zcela neočekávaným způsobem. (Cinemax)

doff

Fajn kraťas, který ukazuje, že ani v roce 2019 nemůžete být sám sebou, pokud žijete v ortodoxní (židovské) komunitě. Bylo by dobré, kdyby to kraťas nebyl a my se dozvěděli více o Šmuelově životě, motivech jednání, rozhodování, co téhle příhodě předcházelo, co bylo dál. Nakonec (pozor lehký spoiler) - v ortodoxním "peklíčku" najdete někoho, kdo "hoří" vedle vás. Řemeslně a herecky si film tři hvězdy zaslouží, stejně jako si zaslouží zhlédnout. Jen - kdyby to byl celovečerák - mohl být přinejmenším zajímavou sondou do ortodoxní židovské komunity a solidním dramatem podobně jako film Široce otevřené oči. ()