Star Trek: Enterprise

• USA Star Trek: Enterprise (viac)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (viac)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (102)

Bouřková fronta, část 1. (2004) (S04E01)

Hodně silný 3*, váhal sem nad 4*. Má to hezký zasazení a zobrazení té alternativní historie, je to funkční dramaticky a vtahuje to do děje, což sem zapomněl, že Enterprise umí. Ale zároveň té dobové expozice je poměrně málo, záporáci sou generický a vycucaný z prstu pro tenhle (dvou)díl a táhle to sebou bullshit časový války co nemá žádnou logiku a pravidla a jen si to scénáristi cucaj z prstu za pochodu, takže tam logicky nejsou žádný následky a tudíž žádný sázky a celý to ve spoustě rovinách hrozně nefunguje. ()

Bouřková fronta, část 2. (2004) (S04E02)

...silný 2*, váhal sem nad 3*, ale po předchozim úvodu to nějak ztratilo šťávu mi přišlo - už to nepřidalo, neukázalo ani neudělalo nic navíc, jen se tak nějak odehrála série věcí, které nebyly ani překvapivý ani extra zajímavý. Finále je očekavatelné "nic se nestalo a nic nemá následky", Archer je opět VYVOLENÝ a jako neni to otravný, jen hrozně nezajímavý. Jo a samozřejmě celý dva díly nebyl nikdo v zajetí nebo vězení a scénáristi taky potřebujou masturbovat, tak to hned napravili. ()

Doma (2004) (S04E03)

Vcelku potřebnej oddechovej / reflexivní díl (když bench-watchujete, s pauzou mezi sériema už tak moc smysl asi nedával). Bohužel ne moc dotaženej, všechny tři linky (Archer, Phlox, T'Pol) sou rozvleklý a obsahově/pointově slabý, věština je řečená ale ne ukázaná a když je ukázaná tak tim nejohranějšim a nejnezajímavějšim způsobem. Plus to podsouvání že lidský způsoby a hodnoty sou lepší než Vulkánský protože prostě proto je jak otravný, tak se to dost tluče s tou ukázkou problémů na Vulkánu. ()

Hraniční pásmo (2004) (S04E04)

Minulej díl nebyl nikdo ve vězení a scénáristi se nemohli udělat, tak to teď vygradovali na otrockej trh s mučenim, wow, ohh, to musela bejt ve scénáristickym pokoji pořádná orgie. Chjo, fakt. A získávat otroky útokem na ozbrojenou flotilní loď, jasně, naprosto rozumná a dlouhodobě funkční strategie. Jo, sorry, díl je ofiko o tý B-storce o eugenice jasně - škoda, že jedinej způsob, jak uměj autoři ukázat geneticky vylepšený jedince je v podobě party emočně labilních mocichtivejch teenage soap opera psychopatů. ()

Kryostanice 12 (2004) (S04E05)

ooh, po otrockém trhu se tvůrci udělali na zajetí a mučení rukojmích - BDSM scénárismus graduje. Jinak tuctová 2* heist/hostage/vydírací epizoda. Ztvárnění geneticky nadřazených jedinců je tristní a účelově tranpnej hitlerjugend, dokonce doprovázenej a podtrženej lacinejma anti-nazi bonmotama, vzhledem k tomu že to má bejt point dílu tak to je za -1* protože fuck this, když to zoufale neumíte tak to ani nezkoušejte. ()

Augmenti (2004) (S04E06)

Hmh. Rozvlekle plytký a bolestivě předvídatelný rozuzlení trojdílu bez jedinýho překvapení nebo myšlenky navíc, křečovitě jedoucí v linii "augmenti sou zlo protože sou zlo". Celá ta storyline měla nějakou myšlenku, ale její provedení jak co do obsahu tak co do řemeslnýho zpracování bylo fakt tristně slabý. Je to silná 1* - ale fakt je že sem se většinu dílu prostě hrozně nudil, protože se tam nedělo nic hodnýho pozornosti. ()

Výheň (2004) (S04E07)

Je to dobrej díl a solidní 3* a chápu, proč to lidi hypeujou - ale hype a fanovský nadšení nejsou kvalita. Pořád to působí roztahaně, jsou tam přímo filler pasáže na natažení, přitom některé klíčové informace co by měly zaznít už tady tu chyběj (např. čim se sakra lišej Sirenates a jejich učení má bejt první otázka co padne). Každopádně před-Federační Vulkánci sou rozhodně silná stránka ENT a na tomhle díle to je cítit. Snad další dva nezklamou. ()

Probuzení (2004) (S04E08)

Solidní drama, ale většina dílu je jen expozice - minimum postav dělá nějaké rozhodnutí a něco mění, věci se prostě dějí. Zcela nelogicky se teprve teď dozvídáme nějaké základy o tom kdo sou Sirrennites, přičemž velmi očekávaně to je samozřejmě klíčová věc co by se všem hodila znát hned z kraje. Škoda - neni to špatný, mohlo by to bejt ale o hodně lepší. ()

Kir'Shara (2004) (S04E09)

Jako závěr trojdílu to funguje dobře, bohužel, opět to má k dokonalosti daleko. Vulkánská vláda je jedno velký WTF - premiér co si vojensky vyhlazuje opozici, na vlastní triko potají rozpoutává válku a vyhrožuje odporujícímu ministrovi zatčenim - solidní diktaturka. Ani ten vyjasňující úplnej závěr tohle nezlepšuje. A už tři díly nebyl nikdo zajatej a mučenej, to se prostě muselo napravit - sice to příběhově byla úplně zbytečná odbočka, ale holt scénáristi byli už dlouho sexuálně deprivovaný a potřebovali se nad něčim udělat. A ta závěrečná bitva ok, ale její setup byla hrozná taktická kravina. Reálně 3*, +1* za celou trilogii. ()

Daedalus (2005) (S04E10)

Už sem se bál, že v s04 Archer neudělá nic kapitánsky podřadnýho a zralýho na vyhazov. A ta zakecávačka o "zpronevěře" ten skutečnej zločin zabití z nedbalosti (a veřejného ohrožení atd.) zakrejvá fakt blbě. Vyplejtvat ve star treku obecně spíš nedořešený téma teleportace a otázek okolo ní na naprosto stupidní sob-story postav o kterejch sme doteď nic neslyšeli je fakt smutně projebaná příležitost. ()

Zaujatí pozorovatelé (2005) (S04E11) odpad!

wow, tak hrozně sem se bál, že by Trip nebo Hoshi mohli umřít v náhodnym filleru, such drama. Počítá se pro scénáristickej sex fetiš epidemická karanténa jako vězení? A entity co posedávají různé postavy a co mají naprosto sterilně monotónní projev, jak herecky zábavný. A pozorovatelé z nichž jeden má nulovou disciplínu a druhej nulovou etiku - zato maj neskutečně otravný divácky captain-obvious komentáře. A Archerův proslov co by nepřesvědčil ani pingla donýst pivo. Plus hrozný zpracování a připomenutí, že Anthony Montgomery (Travis) je tak příšernej herec, že neutáhne ani díl co na něm nestojí ani z poloviny. Aspoň ten námět měl nápad - oh, ne, moment, byl napůl vykradenej z DS9 s01e15. ()

Babylon 1 (2005) (S04E12)

Dementní emzáci neschopní základní mezikulturní komunikace tu už dlouho nebyli. Podřadnej kapitán Archer a zbytek zjevně stejně podřadný posádky neschopný pochopit okamžitě očividný tomu taky nepřidává. Shran to zachraňuje, ale je ho moc málo a scénář z něj dělá stejný natvrdlo jak ze zbytku "delegací" na palubě - což btw. dojem taky nezlepšuje. Jako - škoda, zápletka byla dobrá a přes zmíněné to dramaticky funguje, mohlo to bejt o dost lepší - klidně na 5*, ale tvůrcům ENT ty zpracování prostě nejdou :( ()

Spojenci (2005) (S04E13)

wow, vysoce rozvinutá rasa co pořád praktikuje rituální souboje na smrt a civilizace co říděj válku podle smrti jednotlivců, jak úchvatné. A btw. někdo, kdo se dejchající při vědomí dostane do high-tech nemocnice poloviny 22. století (což je proti nám asi jako sme my proti roku 1890 btw.) a přežije tam při vědomí další den tak pak umře? Sure. Že půlka dílu stojí na tom, že se Shan , velící důstojník imperiální gardy, chová jak natvrdlej dětinskej blb, nemluvě. ()

Aenarové (2005) (S04E14)

Aenarové sou hezkej koncept - škoda, že se z něj až tak moc neukázalo. Logika únosu zrovna z Andorie je naopak dost WTF, o potřebě telepatie pro dálkovej ovladač radši vůbec nemluvě. A slabou postavu poznáte podle toho že když to po 4 sériích vypadá, že odejde, tak k tomu ani nic necítíte. Každopádně tahle Andorianská trilogie je slabá, přijde mi že kdyby z toho udělali dvoudíl, tak to vyzní o dost líp a míst (a blbejch podzápletek) na proškrtání tam je dost. ()

Onemocnění (2005) (S04E15)

Ze všech doktorů v celym vesmíru to je zrovna Phlox... yeah, sure. Jako jo, ukazuje to vcelku významnou část klasickýho Star trek Klingon lore, ale bohužel opět stylem že to z Klingonů dělá debily co by vlastně nic nezvládli bez ostatních. Co se B-story týče - Trip nikoho nezajímá a T'Pol by bez tý love story byla nejspíš o dost zajímavější postava.  A protože sme už 3 díly neměli nikoho ve vězení a scénáristi sou sexuálně nevybitý, tak někoho samozřejmě zabásnem aby se mohli udělat. Kromě toho už začíná bejt otravný, když po 45 minutách dílu mám pocit, že se toho odehrálo sotva na 15 minut a nechápu, kam zmizelo zbylejch 30. Jakože... tak nějak to funguje jako tuctovej díl a z milosti se to na ty 2* vyškrábe, ale... ()

Postižení (2005) (S04E16)

Ze všech inženýrů flotily jen vyvolený Trip může opravit Warp engine! Kterej nesmí klesnout pod warp 5, ale je naprosto v pohodě, pokud ho Trip vypne a Colombia Enterprise kousek popotáhne. A to celý se děje protože výsadek sabotoval Enterprise přesně takovym způsobem, aby byl Trip potřeba zrovna, když odešel. Bitches please. Tenhle výplňovej bullshit side-story quest je první 1/3 dílu. Další třetina je nějaká výplňovka co dělá debily ze Sekce 31 a pak omezený tupce z Kliongonů a na konci Phlox potřebuje zrovna člověka na pokusy zrovna když se tam objeví Archer... Tohle je fakt sledování tvůrčího zoufalství. ()

Pouto (2005) (S04E17)

Ten twist a prohloubení Orions je cool, ale zápletka je vykradená z Firefly a srovnání s originálem to strašně nesnese. Když se k tomu přidá nic moc provedení, řešení skrze doslova "power of love" a T'Pol/Trip bullshit love story, tak sem skoro překvapenej, že tomu mám chuť dát celý 2*. ()

V zemi za zrcadlem část 1. (2005) (S04E18)

Mirror universe je o hyperbolické karikatuře - a tady to je hrozně plytký a nedotažený, postavy nejsou jakože evil, ale nejsou přetažené do extrému, na hercích neni vidět, že by je to extra bavilo, není tam nic extra zábavného, nic jakkoliv relevantního (zatim?) pro hlavní vesmír a postavy co znám a abych byl nadšenej jen z toho že si scénáristi vzpomněli na Mirrorverse, to by bylo utáhnutí na hodně rozvařený nudli. ()

V zemi za zrcadlem, část 2. (2005) (S04E19)

Druhej díl Mirrorverse a jedinej kdo má trochu přestřelenou roli co si užívá je Hoshi. Motivy se opakujou z mirrorverse dílů DS9, příběh se zjevně netýká postav z primary-verse a vlastně je dost přímočaře nezajímavej, Archerův našeptavač nevysvětlenej - opět, uniká mi co to mělo říct, je to špatně udělanej Mirrorverse jen pro Mirrorverse a snaha utáhnout tak fanoušky rozvařenou nudlí. 1* za gornma a za ty uniformy (a uniformy). ()

Přízraky (2005) (S04E20)

"I'm Vulcan, I know" - Vulkánská power of love again (stejnej scénárista btw.), much logic, lots sci-fi, so impressed. Co se lásky týká - reportérka fun, škoda že jí párovali na Travise kterej nikoho nezajímá. Anyway. Desítky let SF seriálů (a knížek a filmů...) a když dojde na politický záporáky, tak scénáristi nedokážou vymyslet nic víc, než rasistický nácky primitivního alt-right typu, so original. A posádka kterou ve 22. století nenapadne klonování. O logice tý superzbraně radši vůbec nemluvě. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell