Star Trek: Vesmírná loď Voyager

USA, (1995–2001), 129 h (Minutáž: 45–90 min)

Kate Mulgrew, Robert Beltran, Roxann Dawson, Robert Duncan McNeill, Ethan Phillips, Robert Picardo, Tim Russ, Garrett Wang, Jeri Ryan, Jennifer Lien (viac)

Voyager je čtvrtým, předposledním seriálem nesoucí jméno Star Trek. Premiéru měl v USA v lednu roku 1995. Děj se poněkud liší. Je sice opět situován na loď Federace, ale tím končí veškerá podobnost. U.S.S. Voyager totiž nebrázdí známý vesmír a neudržuje mír pod záštitou Federace. Hned při své první misi, která měla za úkol objasnit zmizení Makistské lodi s důstojníkem Hvězdné flotily inkognito na palubě, je přenesen vysoce výkonným zařízením na opačnou stranu galaxie, do nezmapovaného Delta kvadrantu. Posádka makistské lodi byla přenesena stejným způsobem, a protože její loď musela být obětována hned při prvním kontaktu s bojovnou rasou Kazonů, připojila se k posádce Voyageru a podřídila se jejím pravidlům. Voyager je nyní sám, bez pomoci Federace a spojenců... Jedno mu nikdo vzít nemůže... naději... naději, že narazí na cokoli, co mu zkrátí přes 70 000 světelných let dlouhou cestu. Posádka se s tíží svého osudu odhodlaně vydává vstříc nástrahám a dobrodružstvím zpátky domů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa noriaki k tomuto seriálu (169)

Rozhodnutí (1996) (S02E25)

Tohle mohl být opravdu skvělý díl, jenže to by museli scenáristé přitlačit na emoce a trochu vyhrotit náladu na lodi i na povrchu. Zůstalo jen u nenaplněného potenciálu, jak je u toho seriálu nezřídkým jevem. ()

Základy, část první (1996) (S02E26)

Chakotay je naivní, to je potřeba říct. Ale co si budeme nalhávat, není to poprvé co bude Voyager obsazen nepřáteli. Ze všech únosů je tenhle ten zdánlivě nejdefinitivnější, a snaha o záchranu nejbeznadějnější. ()

Základy, část druhá (1996) (S03E01)

Nemožná mise pokračuje. Doktor se projevuje jako pořádný machr a Suder jako elitní zabiják. Seska ztratila opatrnost, protože jinak by Kazonům Voyager nikdy nevyklouzl. Závěrečný boj nebyl ani epický, ani věrohodný. ()

Vzpomínka (1996) (S03E02)

Díl Flashack mi připadal zoufale promarhaný a odbytý, Tuvok na palubě USS Excelsior nebyl - sám jsem to viděl na vlastní oči. Tohle šlo zkrátka napsat lépe a uvěřitelněji. ()

Skluzavka (1996) (S03E03)

Pro tenhle díl mám slabost. Má atmosféru, zápletku, exotické prostředí i emoce. Závěrečná scéna s Kimovým vyznáním a Tomovou reakcí je odpovědí na otázku, proč jsem si Voyager tak oblíbil. ()

Roj (1996) (S03E04)

Voyager narazil na silně bráněné území vysoce xenofobní rasy a Doktor pomalu přichází o vzpomínky. The Swarm je nenápadná epizoda, ovšem znamená velký předěl jak pro kapitána Janaway, tak pro PZH. Ona poprvé vědomně porušila předpisy Hvězdné flotily, on se definitivně vymanil z mezí svého naprogramování. ()

Nepoctivé zisky (1996) (S03E05)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 4. Nebudu zbytečně kritizovat, protože zápletka nakousnutá v TNG si o dokončení přímo říkala. Za ten idiotský konec ovšem srazím hvězdičku dolů. ()

Vzpomínky (1996) (S03E06)

Další z námětů z nichž by scenáristé TNG udělali průlumovou epizodu, a scenáristé VOY ho přetavili do tuctového dílu. Pokud chcete vidět názornou ukázku slabin seriálu, tady je možnost. ()

Posvátná půda (1996) (S03E07)

Kes je zraněna a kapitán Janeway se pokouší promluvit s hodnými duchy, kteří by ji mohli pomoci, aneb věděc objevuje svou spiritualitu. Jalový námět, jalový scénář a nudný děj. Zbytečná epizoda která nikoho nikam neposunula. ()

Konec budoucnosti, část první (1996) (S03E08)

Každý správný star trekovský seriál musí mít díl o cestování časem. Pravidelně se cestuje do historie Země a pravidelně do doby natáčení seriálu. Tenhle dvojdíl varioval zápletku ze čtvrtého filmu The Voyage Home, takže je vidět, že je o značný kus horší. Ne tak vtipný, ne tak přirozeně plynoucí. Je to seriál, takže mu to rád odpustím, ale Voyager později dokázal, že se filmům z tohoto univerza rovnat může. ()

Konec budoucnosti, část druhá (1996) (S03E09)

Vždy mi přišlo, že je Henry Starling sociopat. Bez mrknutí oka vraždí, mučí, terorizuje. Nezná soucit a nechápe altruismus. Ale dal Doktorovi holoemitor, takže se dá říci, že i taková lidská špína může výjimečně udělat něco dobrého. ()

Diktátor (1996) (S03E10)

Kes už měla epizody které se točily kolem ní, ale tahle je první - a předposlední, která předvedla potenciál Jennifer Lien. Zápletku radši hodnotit nebudu, protože bych sám sobě pokazil celkový dobrý dojem. ()

Jih proti severu (1996) (S03E11)

Já mám tuhle epizodu rád. Krásně ukazuje ambivalentní podstatu Q. Je neotesaný dobrodruh, nezodpovědný hazardér, ale i revolucionář, reformátor a neúnavný kritik rigidního systému potlačujícího vůli ke změně. Suzie Plakson si tady střihla svou třetí nejlepší postavu ve Star Treku. Říkám třetí nejlepší, ale i tak byla skvělá. ()

Makrokosmos (1996) (S03E12)

Temná, téměř hororová a překvapivě ačkní epizoda s netradičně bojeschopnou Kathryn Janeway. Nechronologické vyprávění atmosféře spíše škodí, protože kdyby byl příběh klasický survival bez vysvětlovacích pasáží, zážitek by mohl být ještě intenzivnější. ()

Výhodný obchod (1997) (S03E13)

Neelix narazil na meze svých znalostí a pokouší se být užitečný, aby nebyl z posádky vyštván. To ho zavede až za hranu zákona a otestuje jeho oddanost principům Hvězdné flotily. Námět to byl zajímavý, ale potenciál byl spíše nenaplněn. ()

Alter Ego (1997) (S03E14)

Sandra Nelson může, nebo nemusí být fyzicky sexy, ale její charakter je určitě intelektuálně stimulující. Alter Ego je průměrná epizoda. Scenáristé se k podobnému tématu ještě jednou vrátili, a zpracovali ho lépe a s větším dopadem na další děj. ()

Vůle (1997) (S03E15)

Kathryn Janeway umírá na povrchu nehostiné planety. Nebo už možná umřela, ale ještě ten fakt vnitřně nepřijala. Zápletka by se hodila spíš do Doctora Who než do Star Treku, ale budiž. Představa takové mrchožroutské rasy je docela děsivá. ()

Horečka (1997) (S03E16)

Přelomová epizoda. První náznak že se Voyager blíží k teritoriu Borgu, ještě přebil začátek nesmělého sbližování B'Elanny Torres a Toma Parise. Čekají nás zajímavé časy. ()

Jednota (1997) (S03E17)

Odvážně se vydáváme tam, kde už před námi byli úplně všichni, díl 5. Vypadá to že kam se Voyager vrtne, zakopne o kousek Alfa kvadrantu. Námět je ovšem hodně fajn. Zdá se, že Borg je děsivý i když je "hodný". ()

Temná stránka (1997) (S03E18)

Kes má krizi středního věku a Doktor pokročilý rozpad osobnosti. Robert Picardo se vyřádil, a místy až nechutně přehrával. Přesto je osvěžující vidět ho i v jiné poloze. ()