Návnada

(festivalový názov)

Martin je rybárom bez člna. Jeho brat Steven z neho totiž spravil výletný čln pre turistov. V kedysi prosperujúcej rybárskej dedine v Cornwalle prebieha vojna medzi domácimi a turistami. (MFF Cinematik Piešťany)

Ikedar

Bait je jeden z tých odvážnejších filmov, autorských, artových aj nekompromisných. Film je čiernobiely, má zrnitý obraz pripomínajúci vizuál počiatku minulého storočia, má rozlíšenie 4:3 a je nakrútený na 16mm film. Navyše pri nakrúcaní nemali filmári možnosť nahrávať zvuk, takže všetky ruchy aj hlasy boli pridané až v postprodukcii. A je to nielen počuť, ale aj vidieť. Bait je jeden z tých filmov, ktoré sú aj z tohto formálneho hľadiska pre bežného diváka možno neprístupnejšie. Ale na druhá stranu môžeme hovoriť o návrate k ozajstnému filmárskemu remeslu starých majstrov. Najmä potom tých z oblasti ruského formalizmu. Možno aj preto si film ovenčený Baftou odnáša z významných festivalov toľko pozitívnych ohlasov. Viac v recenzii na http://artyfilmbook.sk/bait-recenzia-odvazne-artove-dielo-pripomina-stare-klasiky-europskeho-filmu/ ()

Kleinbauer

"Bait", "Návnada", chcete-li - obyvatelé přímořského Cornish, které především živí rybolov, ohrožuje rostoucí příliv městských „nájezdníků“, kteří mají sami dost hlučících velkoměst, se postupně rozlézají po vesničce i se svými městskými návyky a pravidly, ve vesničce začíná vládnout turistický ruch, který rybářům moc nepomáhá. Hlavní hrdina příběhu Martin, rybář bez lodi, který sám takové městské rodince svůj starý dům v přístavu prodal, zjišťuje, že soužití s nově příchozími nebude vůbec jednoduché, a nakonec jim vyhlašuje svou tichou válku, jen aby mohl pokračovat ve svém dennodenním živobytí na moři. Mark Jenkin snímek natočil na černobílý 16mm film, ručně zpracovaný samotným režisérem a zvukovou stopu samozřejmě rovněž dotvořenou v postprodukci. Snímek vyniká nádhernou syrovostí, autenticitou a mně voní starou dobrou Anglií, technické pojetí, které pan Jenkin snímku vtiskl, celý dojem ještě umocňuje maximální měrou. Sevřené detaily a prostřihy, dlouhé emoční záběry, režisér si krásně s příběhem pohrál a vůbec nešetřil emocemi. Za snímek Mark Jenkin získal cenu BAFTA za výjimečný počin a myslím, že zcela po právu. Film působí jako zjevení. Nádhera. ()

Splasher

Artsy pantsy Kipper's collage se snahou o sociální přesah. Škoda, že jsem při procházení pobřeží Cornwallu nedošel až do Karlova města. ()

Marze

Nesentimentální pohled na rybáře, který vypadá jak natočené před padesáti lety, ale je to vzrušující kousek moderní kinematografie. Je to vizuálně zapamatovatelný film. ()