70. léta - éra nejen disca, ale i drog... Již od mládí Ignacio "Nacho" Montero rád vzdoroval autoritám - dobrovolně se vzdal svého diplomu a začal „podnikat" s pašovanými cigaretami, aby posléze přesedlal na marihuanu: oplétačky se zákonem pro něho měly být varováním, avšak on se rozhodne zajít ještě dál... Díky své inteligenci se stává poradcem samotného Escobara... Dokáže se "Nacho" vyhnout federálům a bezpečně dopravit zásilky kolumbijského koksu na jih USA? (fiLLthe3DD)

fiLLthe3DD

Na tuhle americko-kolumbijskou narconovelu jsem chtěl mrknout už v době premiéry - lákalo mne zejména atraktivní zasazení do 70. let a také fakt, že vedlejšími postavami jsou zde Pablo Escobar a Griselda Blanco. Bohužel jsem však „tenkrát" nerozuměl španělsky ani prd a tak jsem se k seriálu dostal až nyní, kdy mám alespoň trošičku naposlouchané nějaké to výrazivo. Sofistikované drama ve stylu Narcos jsem rozhodně neočekával a tak mne i docela překvapilo, že El Barón vesměs eliminuje ony klasické telenovelové neduhy v podobě překombinovaných milostných propletenců a servíruje nám místo toho docela i „normální" podívanou - absence výraznější romantiky ovšem nebyla tak úplně ku prospěchu, protože jako kriminální drama působí tento seriál přeci jen poněkud (a hlavně nechtěně) komicky. Co naopak musím pochválit je technické provedení - akce je fajnová a přestřelky dynamické. Navození atmosféry konce 70. let se pak tvůrcům taktéž povedlo, vezmeme-li tedy v potaz nepříliš vysoký rozpočet (rozhodně se danou éru podařilo zachytit líp, než tomu bylo u velkofilmu WW84). Jako kulisu vřele doporučuji, uklízelo se u toho dobře :) trailer ()

• Byť každá epizoda začíná textem, jenž hlásá „dle skutečných událostí“, tak s realitou má telenovela společného jen pramálo a příběh i postavy jsou smyšlené – výjimkou zůstávají kostra příběhu (pašování drog na Floridu koncem 70. let) a postavy Pabla Escobara (Mauricio Mejía) a Griseldy Blanco (Juana Arboleda). (fiLLthe3DD)
  • Úvodní epizodu vidělo v USA zhruba 1,03 miliónů diváků, posléze však začala sledovanost klesat. (fiLLthe3DD)
  • V 1. epizodě 1. série zazní píseň zpěvačky Glorie Gaynor „I Will Survive“ z roku 1978, avšak děj seriálu začíná roku 1976. (fiLLthe3DD)