Aurora

• Fínsko Aurora

Královna večírků Aurora trpí fobií ze závazků. Jednoho večera potká u stánku s párky v rohlíku ve finském Laponsku Íránce Dariana, který ji náhle požádá o ruku. Darian se totiž potřebuje oženit s Finkou, aby získal azyl pro sebe i pro svoji dceru. Aurora však odmítne, neboť je zaneprázdněna prací nehtové techničky a plánuje se odstěhovat do Norska, daleko od svého zpackaného života. Po setkání s jeho rozkošnou dcerkou však Aurora nakonec souhlasí, že Darianovi pomůže. Představí mu bezpočet žen, z nichž se dvě s Darianem sblíží. Jakmile se najde dokonalá kandidátka na nevěstu, Darian a Aurora stanou před závažným rozhodnutím – buď začnou předstírat, že jsou šťastní, nebo konečně přestanou utíkat. (Cinemax)

Enšpígl

Na to, že jsem po tom hrábnul na HBO GO úplně náhodně tzv. systémem první co mě přišlo pod ovládač si rozhodně nemůžu stěžovat. Příběh se ani tak nevěnuje Iránskému uprchlíkovi (bohudík) , ale Aurorře a její složité povaze a právě to se mě moc líbilo. Protože ta holka byla průsérařka s hodným srdcem a ze všeho co říkala, dělala, šla opravdovost, spontálnost a že to ne vždy to bylo na pochvalu, jasně, no, ale všechno tvaruje a posouvá člověka. Někdy jsem bouchnul smíchy, jindy mě bylo do pláček, jindy to a ono, prostě film s emocema a to mě vždycky chutná. Mimochodem Mimosa Willamo je výborná. ()

Jenda

Aurora má problém s alkoholem a je víceméně bezdomovec, díky otcově problému s placením nájmu (kvůli alkoholu). Jednou po pařbě v místní burgrárně potká uprchlíka Dariana, který se buď musí oženit, nebo zabít, aby jeho dcera dostala povolení k pobytu ve Finsku a nemusela zpět do Íránu. Darian požádá Auroru o pomoc se sháněním manželky a tak začne klasická romantická komedie, která by v případě amerického filmu pojednávala o dědici, který získá své bohatství jen pokud se ožení, a o krásné ale neprůbojné dívce, do které se dědic zamiluje. K tomu všemu je tu i hodný strýček typu recepčního z Pretty Woman v postavách doktorky Tiiny a jejího manžela Juhy. Na rozdíl od amerického dojáku je tu finská přidaná hodnota v tom, že obě hlavní postavy jsou extrémní lůzři, což je i podhoubí pro množství vtipů. Film je sice tradiční klišé, ale někdy je to, co zrovna hledáte. [Rakkautta&Anarkiaa 2019] ()

silentname

"Aurora" je prakticky film bez akéhokoľvek väčšieho prínosu. Je to síce fínsky film, ale pôsobí to ako americký film. Len jazyk v ňom je miestami iný. Inak to v podstate ide podľa klasických momentiek. Na jednej strane je zaujímavé, že hlavná hrdinka Aurora má dosť problémov (najmä s alkoholom) a príchod Dariana jej úplne prevráti život, no na druhú stranu s tým neurobia nič zaujímavé a inteligentné na to, aby som dokázal film oceniť. Je tu ale pár skvelých scénok, ktoré stoja za to a tie si hlavne vzali Juha a Darian. Na to ako Juha najprv Dariana neznáša tam vznika veľmi dobré priateľstvo. A scénky v saune, v ľadovej vode a s kostýmami Santu sú super. Tie ma fakt pobavili. Takisto by som povedal, že cesta taxíkom so starou nevestou je podarená. A ešte je tu niekoľko momentiek, kde som sa zasmial. Aurora má jednu skvelú momentku, pri ktorej sa konečne z toho všetkého čo sa udialo zosype. A verím jej to vo všetkom. Jej kamoška Kinky mi je sympatická. A obdivujem ju, čím si s Aurorou počas ich priateľstva prešla. No jedno je fakt. Film v ničom nevyniká. Nemá ani zaujímavú atmosféru, ani originálne momentky, ani dostatok humoru na to, aby to dokázal celé uniesť. Funkčné, ale od fínov som čakal viac, než len toto. Hodnotenie: C+ ()

Aljak

To bola riadna romantika :D Napriek tomu, že scenár znie relatívne tuctovo a klišovito, tak film sa mi celkom pozdával. Páčil sa mi samozrejme najmä ten štýl - tragédka Aurora v kombinácii s dobrákom Darianom vytvorili fakt milú dvojicu, z ktorej dobré a dôvtipné dialógy priam vyžarovali. Kopa irónie, sarkazmu, dvojzmyslov - a všetko zaobalené v relatívne dramatickej téme, to je kombinácia, ktorá mala rozhodne potenciál na úspech.Aj keď bolo asi každému jasné, ako to celé dopadne. Solídne 3* ()

Morholt

On je uprchlík, který musí umřít nebo se oženit, aby jeho dcerka dostala azyl a ona nepoučitelná pařmenka v exekuci, která na něm chce vydělat. Jak to bude probíhat, a jak to celé skončí je jasné. Ale přestože se jedná o romantický kýč toho nejhrubšího zrna, dokonale to funguje. Líbilo se mi, že uprchlická karta je tu jen jakousi malou berličkou, kterou lze kdykoliv nahradit, líbilo se mi zasněžené prostředí a několikrát jsem se zasmál jak těm povedeným, tak těm tuctovým fórkům. Hercům nemám co vytknout a Mimosa Willamo, jakási finská obdoba Riley Keough, si mě naprosto získala. 80% ()

• Aurore (Mimosa Willamo) nakladá kuchár jedlo do gastro boxu (19:25), ale ona si ho už nesie na tanieri (19:30) a kabelku si položí z nášho pohľadu vpravo a v nasledujúcom zábere (20:54) je kabelka na ľavej strane a pribudli na stole papierové obrúsky. (GabrielGabko)