boogieman

Mal som podobný pocit ako pri Caprice od Roi Cydulkina. Podobne ako v tom filme, i tu máme dočinenia s tvorcom, ktorý vie narábať s vizuálnym jazykom, a vie predložiť pútavé obrazy. Ostáva však už len obrazom vdýchnuť niečo viac, niečo čo by dalo filmom zmysel a pomohlo im preklenúť z čisto vizuálnych cvičení na komplexné diela s výpoveďou. Na druhej strane sa pýtam, či tvorcovia vôbec niečo také zamýšlali dosiahnuť, a odpoveď je pravdepodobne nie. Napriek tomu mi ostáva na jazyku horká pachuť toho, že som čakal o trochu viac ako len vizuálne nápadito spracovaný film. V konečnom dôsledku možno ide iba o rozpor medzi očakávaním a skutočnosťou. Vizuálne je totiž Ma podobne ako Cydulkinovo Caprice zaujímavým dielom, ktoré efektne pracuje s estetikou fashion reklám a fotografie. Avšak v náväznosti na filmovú históriu ide o pomerne prázdne obrazy, a v porovnaní s množstvom majstrovských diel dokážu tieto filmy konkurovať iba v rovine vizuálnej, ak vôbec. Napriek tomu nechcem, aby to vyznelo tak, že sa mi film nepáčil. Práve naopak. Považujem ho za odvážny celovečerný debut, ktorý sa nebojí ísť iným smerom ako väčšina americkej nezávislej produkcie, a už len za to ho treba oceniť. Dôraz na telesnosť a pohyb, spolu s rezignáciou na naratív je osviežujúca, a čakal by som ju skôr od študenta filmu ako od tanečníčky a performerky. Preto si ďalší film režisérky veľmi rád pozriem, napriek tomu, že ma jej krátkometrážna tvorba príliš nezaujala, a jej dlhometrážny debut zaostal za mojimi vysokými očakávaniami navodenými fantastickým trailerom. Je však cítiť, že v nej drieme talent, ktorý sa raz môže naplno rozvinúť, a v takom prípade by som bol rád pri tom. 3.5*. ()