Kdyby šlo jen o něj, nikdy by na to nepřistoupil. Ale albánská mafie ví, kde udeřit... Besa je albánské slovo, které se překládá jako „víra“ či „přísaha“. V tradičním balkánském zvykovém právu znamená „dodržet slib – čestné slovo“. A Besa je závazná i pro albánskou mafii. Srbský seriál inspirovaný skutečnými událostmi je příběhem muže, který by pravděpodobně celý život prožil v milované rodině, s manželkou a dvěma dětmi, kdyby při nehodě, kterou nezavinil, nezemřela dcera hlavy albánské mafie. Uroš Perić může svou ženu a dvě děti uchránit jen tehdy, pokud bude mafii bezvýhradně sloužit. Vykoupí je tehdy, když pro mafii zabije pět lidí. Mezi Urošem a hlavou mafie Dardanem Berišou je BESA. (Česká televize)

Daddko

Srbi a všeobecne Balkán má málo dobrých seriálov. Tento sa podaril. Dobrý príbeh, výkony hercov, prechádzka Belehradom a Balkánom. Albánska kmeňová zberba je povestná organizovaným zločinom od nepamäti. USA  zariadilo bombardovanie Srbska a tak vznikla ďalšia odnož islamských hrdlorezov kšeftujúcich s drogami, prostitútkami. ľudskými orgánmi, pogriluje si  čevabčiči z ľudského mäsa z nepriateľského klanu na výstrahu  a organizuje nájomné vraždy v spolupráci s Bruselskou mafiou. Film viacmenej predstavuje večný boj Srbov s islámom (Albánci, Kosovčania). O to kurióznejšie vyznieva že inšpektor Interpolu je pôvodom Albánec, ktorému to hneď Srbi dali poznať. To trochu tvorcovia  prehnali, skôr to mal byť typ Ratka Mladiča. Čo s nimi keď si dovolia vypísať odmenu aj na za hlavu Srbského prezidenta Vučiča ? Ten im vyhlásil vojnu. Napr. 27.8.2021 zabavila polícia v Čiernej Hore 1t kokaínu, cca 83 mil € v dyme. Existuje ešte jeden film Srbskej produkcie Besa, v tomto prípade je to ženské meno. A je rovnako dobrý so skvelým 'Miki' Manojlovičom. https://www.csfd.cz/film/291826-besa/prehled/ ()

Skeksis

Robíte si zo mňa piču?! Celý čas sa takmer nič nedeje, "akože" sa deje strašná akcia, ale v podstate sa štyri časti dajú zhrnúť do dvoch viet. Jedna nezmyselná scéna za druhou ta da ta da dá! Priveľa postáv... asi skrátená telenovala na srbský spôsob. Čiže ďalej to nebudem pozerať. Je mi už úplne jedno, ako to skončí. Jedna mŕtva čúza, kvôli ktorej má problém kopec ľudí a toxickí maskulíni s prebujneným egom sú vo svojom živle, keď sa môžu pomstiť. Nič nové. Mafia, drogy, pomsta, snaha prežiť medzi tým. Inak, niektoré scény s trikmi typu výbuch auta boli na úrovni videohier z deväťdesiatych rokov. Bolo veľmi viideľné, že je to upravené na počítači, a na dnešnú dobu upravené zle. Herecké výkony - no dobre, za to tá jedna. ()

gudaulin

Bese se nedá upřít vymazlená produkce. Není to zaměnitelný popkulturní produkt, Balkán je ze seriálu cítit zcela zřetelně se všemi kulturními rysy a historickými atavismy, jako je sklon k násilí, krevní mstě a s všudepřítomnou korupcí. Zajímaví, neokoukaní herci projektu pomáhají, pokud se castingu týče, nevidím slabinu a sadistický sociopat Mima se v pantheonu ikonických záporáků umístí určitě hodně vysoko. Radoslav Milenkovic si s jeho postavou vyhrál a nejspíš mu už v Srbsku ani neprodají rohlíky v sámošce. Pokud jde o formu, můžu mít jen slova chvály, pokud jde o obsah, tam už by se výtky zásadnějšího charakteru našly. Vachrlatá je především zápletka sama o sobě. Vůdce zločineckého klanu, který disponuje armádou všehoschopných zabijáků, volí nesmírně rizikovou a z praktického pohledu nesmyslnou formu pomsty prostřednictvím civila s nulovou kriminální zkušeností. Udělat z člověka z ulice nájemného vraha je podobně bizarní jako angažovat náhodného chodce do národního týmu MS ve fotbalu. Vytknout by se dalo i pár dalších momentů, ale to už bych zacházel do spoilerů. Přesto pozitivní dojem převažuje a doufám, že druhá řada mě nemine. První totiž končila v nejlepším. Celkový dojem: 75 %. ()

mdf

Základní pravidlo,pro sledování seriíí.Nezačínejte v neděli dopoledne,když jdete v pondělí do háku,páč se může lehce stát,že do tý práce příjdete pozdě,se zarudlíma očima,nevyspalí a unavený,neboť....když si řeknete,že se mrknete na nějaký tip,co dal někdo na fejsu,mrknete na dva díly....a je hotovo.Celý vás to pohltí....albánská drogová mafie,atd.Takový malý balkánský vánek od seriálu Narcos.....prostě doufám,že bude 3.serie a třeba se i přitvrdí.... ()

chamonix

Pořádkumilovný čestný muž, jenž má minimálně dva kontakty na Interpol, který jde po krku Dardanu Berišovi, se na ně neobrátí a rovnou jde střílet. Prosím, tak to asi na Balkánu chodí. Že mi trvalo tři a půl dílu, než jsem začal černovlasé chlapy se strništěm jakž takž od sebe rozeznávat, i to zkousnu. Že 4.díl je prakticky jen kopie Gomorry, čert to vem. Ale proboha CO TEN ZVUK?!? Hlasy namluvené do úplně tichého pozadí - to už je snad lepší i starý "dobrý" jednohlasý monolog pirátských VHS z osmdesátých let. ()