The Great Pottery Throw Down

(relácia)
Reality-TV
Veľká Británia, 2015, 60 min

The Great Pottery Throw Down je soutěžní pořad britské televize BBC, jehož první epizoda se poprvé odvysílala na kanálu BBC Two 3. listopadu 2015. Jde o soutěž ve stylu The Great British Bake Off a The Great British Sewing Bee, ale s keramikou. Na začátku každé série je 10 soutěžících – amatérských hrnčířů. V každé epizodě skupina soutěží o nejlepší dokončení hrnčířských výzev. Ve výzvě „hlavní výtvor“ (main make) se soutěžící zabývají pro průběh soutěže zásadním víceúrovňovým tvůrčím zadáním: podle daných specifikací musí navrhnout a vytvořit keramický výrobek. To znamená postavit jej ze surové hlíny, ozdobit glazurami a vypálit – to vše s časovou limitací pro jednotlivé fáze procesu. Hotové výrobky jsou předloženy porotcům k hodnocení.
Mezi jednotlivými fázemi hlavního úkolu dostávají hrnčíři i druhou a (v prvních sériích) i třetí výzvu, což jsou úkoly menšího měřítka testující konkrétní dovednost hrnčířského řemesla (od výroby dokonalého pugétu keramických růží přes zdobení džbánů za pomocí houbiček až po točení produktů na kruhu na čas). Porotci tak objevují rozličné kvality soutěžících a při nerozhodnosti výsledku hlavního úkolu přihlížejí i k těmto kritériím. Na konci každé epizody porota určí nejlepšího soutěžícího jako „hrnčíře týdne“. Soutěžící s nejhoršími výsledky v soutěži končí, všichni ostatní se vrátí pro následující epizodu. Vítěz poslední epizody je celkovým vítězem série a stává se z něj „master potter“ – „mistr hrnčíř“. (Teesska)

Pajky3

V Anglii prostě umí vytvořit milý soutěžní pořad jako nikde jinde. Jak už název napovídá, tak se soutěž veze na úspěchu The Great British Bake Off. Akorát s tím rozdílem, že se nevaří, ale kreativitě se nechává volný průběh při práci s keramikou. Sám nejsem manuálně zručný, takže mě baví sledovat, co dokážou obyčejní lidé vytvořit během zadaných úkolů.   Původně se vysílalo na BBC, ale bylo po několika řadách ukončeno. A já jsem začal sledovat až obnovenou verzi na Channel 4 od čtvrté řady, kdy nastoupila jako hlavní moderátorka Siobhán McSweeney (Derry Girls) a porotci jsou Keith Brymer Jones a Richard Miller.   Jde z toho ten samý pocit jako z Bake Off - soutěžící jsou na sebe milí, navzájem se podporují a pokud mohou, tak si i pomáhají. Hodnocení se vždycky snaží být pozitivní a když se něco opravdu povede, tak nemáte problém to poznat na Keithovi. Handshake Paula Hollywooda je nahrazen slzou Keitha Brymera Jonese.   Soutěžní pořady jako je tenhle prostě potřebuju občas vidět, abych si odpočinul od každodenní negativity. Je to vítaná varianta relaxu a show, která si bez pochyb zaslouží nálepku "Feel Good TV". Navíc nemůžu dostat z hlavy písničku Making Time od The Creation a když jí slyším, tak vím, že je čas na další epizodu. ()