Watchmen

• USA Watchmen
Akčný / Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi
USA, 2019, 8 h 43 min (Minutáž: 52–63 min)

Tvorcovia:

Damon Lindelof

Predloha:

Alan Moore (komiks)

Regina King, Yahya Abdul-Mateen II, Frances Fisher, Louis Gossett Jr., Andrew Howard, Jeremy Irons, Don Johnson, Jacob Ming-Trent, Tom Mison (viac)

Seriál Watchmen od výkonného producenta Damona Lindelofa (Ztraceni, Pozůstalí z produkce HBO), zasazený do alternativní historie, v níž jsou maskovaní strážci postaveni mimo zákon, vyvolává nostalgické vzpomínky na původní stejnojmennou komiksovou klasiku. Přesto se v tradici díla, které ho inspirovalo, snaží jít zcela originální cestou. V čele hereckého obsazení stojí Regina Kingová, představitelka Angely Abarové, nositelky dvou masek – hlavní vyšetřovatelky policejního sboru v Tulse a také matky tří dětí. V seriálu se dále představují Jeremy Irons v roli stárnoucího a panovačného lorda z britského panství, Don Johnson jako Judd Crawford, náčelník policie v Tulse, Jean Smartová coby federální agentka Laurie Blakeová a Tim Blake Nelson v roli detektiva jménem Looking Glass. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (10)

Watchmen (2019)

Lindelof vážne prekvapil a to najmä tým, že odpovedá na položené otázky, čo nie je zrovna jeho charakteristická črta. Veľa nezodpovedaných ich nezostane, a možno sa v tom skrátka vyznajú viac len fanúšikovia a znalci predlohy. Ale aj pre nás laikov ide o komplexný, prehľadný seriál, kde znalosť predlohy nie je nevyhnutnosť. Sériu by som rozdelil na dve časti. V tej prvej sa na stôl rozhodia kúsky puzzle a v tej druhej sa z nich skladá celkový obraz. Prvé štyri diely by som späťne ohodnotil troma hviezdami, tie nasledovné piatimi. Takže celkové hodnotenie je suchý aritmetický priemer. Inak si asi neviem predstaviť, ako by mohol Lindelof viac potešiť fanúšikov predlohy, čo hovorím z pozície onoho laika. ()

Je léto a dochází nám led (2019) (E01)

Komiksovú predlohu nepoznám, film samozrejme áno, ale aj tak som si radšej vôbec nepredstavoval, ako by mohol vyzerať seriál. A dobre som urobil, aj ty som si predstavil všeličo iné, len nie to, čo som videl na obrazovke. Zatiaľ tu máme iba obmedzený počet postáv pôsobiacich v obmedzenom prostredí a k tomu ešte výborný epilóg. Každých desať minút je napriek tomu pilot úplne iný a predpokladám, že to možno v tomto duchu bude pokračovať aj ďalej. On dokonca nie je ani nakrútený tak, aby vás ihneď namotal, k tomu zrejme príde až neskôr. ()

Válečnické umění komančských jezdců (2019) (E02)

Stále človek nevie, čo si o tom má myslieť. Prirovnal by som to taktiež k Lindelofovým Pozostalým, kde sa divák podobne musel dlhšie adaptovať na štýl rozprávania, aj celkovú vysokú ambicióznosť. Watchmen je rozhodne netradičný, komornejšie ladený seriál a určite nie je určený príliš širokej základni komiksových fanúšikov. Som zvedavý, či sa postupne naladím naňho tak dokonale, ako práve na Pozostalých, ktorí vo mne rezonujú už roky. ()

She Was Killed by Space Junk (2019) (E03)

Tak mám dojem, že Watchmen sa konečne poriadne chytili a tretia epizóda už nie je iba dobrá a divná, ale dobrá a perfektne vymyslená. Scéna na pohrebe sa možno zapíše medzi tie najkultovejšie v rámci seriálovej histórie. Príliš nezaostáva ani sekvencia v banke s prekvapivým rozuzlením. Podobne silné a čiernohumorné scény prvé dva diely ešte neobsahovali. Takže áno, Watchmen ma konečne chytili a dúfam, že ďalšia epizóda to len potvrdí. ()

If You Don't Like My Story, Write Your Own (2019) (E04)

Tak toto je prvá epizóda, ktorá už pôsobí ako skutočné sci-fi, čím môže niekoho nalákať, niekoho zase sklamať. Ja som bol ten prvý prípad a sekvencie pri "hodinách" ma zaujali aj dizajnom prostredia. Taktiež tu máme novú, dôležitú postavu, ktorá zrejme ťahá za viaceré nitky, pokiaľ nie úplne všetky. No a s tajomnými postavami tým nekončíme. V závere dostávame čiastočné odpovede na počiatočné otázky, aby sme si tých otázok začali klásť ešte viac, čo je samozrejme v tejto fáze prvej série úplne v poriadku. ()

Little Fear of Lightning (2019) (E05)

Tak dostávame už skutočne reálne odpovede a dozvedáme sa toho omnoho viac aj o fungovaní fikčného sveta Watchmen, ak ho teda príliš nepoznáte. Prológ je dokonalý, v podstate ponúka aj prvú vačšiu trikovú scénu, ako napríklad z Emmerichovho filmu, ale zase tu nejde o akciu. Je to opäť iné a zároveň rovnaké, ako predchádzajúce epizódy a Lindelof si navyše neodpustil veľmi hustý cliffhanger, takže iba málokto si ihneď nepustí ďalšiu epizódu. ()

This Extraordinary Being (2019) (E06)

Tak zatiaľ najlepšia epizóda. Štylisticky dokonale premyslené retro, ktoré je v skutočnosti spomienkou vyvolanou špeciálnym liekom. Všetko začína do seba od minulého dielu elegantne zapadať a záver šiestej epizódy je v tomto smere lahôdkou. Poteší mnoho vizuálnych finesov, ale samozrejme základom úspechu je výborný scenár. Som zvedavý, či sa dočkám ešte lepšej časti. ()

An Almost Religious Awe (2019) (E07)

Už to síce nie je také zjavenie ako predchádzajúca epizóda, stále nás však čaká dostatočné množstvo prekvapení a už spomínaného elegantného zapadania všetkých puzzle kúskov do seba. Predovšetkým ono záverečné prekvapenie vyvoláva otázky typu: to vážne? Seriál navyše v tejto časti obsahuje najviac wtf scénu z celej série a pochybujem, že ju niečo prekoná. No musíme vyčkať, čo ten slon vlastne znamená, ale to platí asi len pre neznalcov komiksu. ()

A God Walks into a Bar (2019) (E08)

Predposledná epizóda nám ponúka rozsiahlejšiu históriu života Dr. Manhattana, k čomu patria aj zaujímavé hrátky s časom. Je tu zrejmá aj prepojenosť s Adrienom Veidtom, takže aj on sa do deja výraznejšie zasadí. Navyše je celá epizóda prerozprávaná ako retrospektíva, respektíve flashback, ale v prípade vnímania času Dr. Manhattana je to vlastne úplne jedno. Len treba dať bacha a nevypínať hneď po nabehnutí titulkov, ešte je tu veľmi zaujímavá, niekoľkominútová potitulková sekvencia. ()

See How They Fly (2019) (E09)

Logické "doťuknutie" predchádzajúceho deja, kde je všetko na svojom mieste, ale nijako zvlášť neohúri. Ale opäť bacha, treba si zase počkať na záverečné scény, ktoré urobia aj z finále originálu podívanú a výsledkom je skutočne prekvapivý záver. Ten uzatvára dokonale celú sériu, ale môže slúžiť ako slušný oslý mostík k sérii druhej, pričom to tvorcovia vymysleli tak šalamúnsky, že ak k nej nedôjde, svet sa nezrúti. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu

01.11.2022

Yahya Abdul-Mateen II (Aquaman, Ambulance) se musel kvůli nabitému diáři vzdát role v prequelu Šíleného Maxe Furiosa, jeho oceňovaná hra Topdog/Underdog na Broadwayi ale brzy končí (nebo minimálně… (viac)

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

Kámoška Spider-Mana míří na Amazon

20.06.2021

Přestože studio Sony Pictures uzavřelo nedávno distribuční spolupráci se streamovacími službami Disney+ a Netflix, svůj nejnovější spidermanovský spin-off pošle údajně na Amazon Prime Video. Silk –… (viac)

Filmový Blade má novou scenáristku

Filmový Blade má novou scenáristku

06.02.2021

Marvel zase jednou přepisuje historické tabulky. Vůbec poprvé totiž najal pro jeden ze svých filmů – konkrétně filmového Bladea – černou scenáristku. Stacy Osei-Kuffour má na kontě několik velice… (viac)