Bára s Tomášem nachytají pradědu (Pavel Zedníček) s prababičkou (Naďa Konvalinková), jak si posílají tajné vzkazy. Díky tomu se dozvědí, jak si v roce 1918 předávali skauti tajné zprávy přes takzvané Mrtvé schránky. Mimo to je čeká setkání s jedním z nejslavnějších českých spisovatelů, Aloisem Jiráskem. Zastihnou ho zrovna při psaní jeho oblíbeným husím brkem. Následně se s ním vypraví na utajené setkání, kde odhalí, kdy a jak se vrátí do vlasti prezident Tomáš Garrigue Masaryk. (Česká televize)

zdeny99

Z dílu o Aloisovi Jiráskovi jsem zklamán. Je to náš jeden z největších spisovatelů a v díle o něm, byl jen malinko zmíněn. V prvních deseti minutách se divák pouze v kratičkosti dozví, že napsal Staré pověsti české, něco o husitech a kde bydlel. To mne velice zklamalo. V závěrečných pěti minutách je ještě připomenut jeho obraz coby poslance a chlapa, jenž veřejně vystupoval po roce 1918. To je ale bohužel vše. Naopak je díl více zasvěcený bramborovým plackám, tzv. pokroutkám. [2. hodnocení, 1. komentář, -%] ()