Pozdě umřít mladý

(festivalový názov)
  • Chile Tarde para morir joven (viac)

Děj filmu se odehrává v létě roku 1990 v Chile, kde několik rodin žije v izolované komunitě na úpatí And a společně ve svobodě, kterou přinesl pád diktatury, buduje nový svět daleko od městského plýtvání. V této době plné změn a vyrovnávání účtů se sousedé z této vyprahlé země, šestnáctiletí Sofía a Lucas a desetiletá Clara, během příprav na velkou novoroční oslavu musí potýkat s rodiči, prvními láskami a strachem. Možná jsou daleko od nástrah města, ale nástrahám přírody neuniknou. Pozdě umřít mladý je příběh o dospívání jak postav, tak i společnosti v Chile, která stále trpí následky diktatury. Film zkoumá napjaté vztahy mezi odlišnými generacemi a společenskými třídami, snaží se zachytit moudrost dětí, pošetilost dospělých a melancholii, kterou přináší dospívání. Zobrazuje volný a svobodný život v přírodě na úpatí hor, daleko od všech hranic a definicí. (Ostrava Kamera Oko)

AloeB

Osobitý, lidský a velmi strohý příběh odehrávající se v uzavřené chilské komunitě a vyprávějící příběh skupinky dětí a mladistvých. Tento popis film splňuje dokonale a do puntíku. Filmařské řemeslo je odvedeno kvalitně, vyprávění také, prostředí Jižní Ameriky je čarokrásné - scény přírody, chatek komunity, jízdy na motorce, aut, vodopádů, oslavy nového roku - to vše mě vizuálně uchvacovalo. Fascinuje mě, že nejvíce sexy dívčí postavu ve filmu zřejmě hrál herec - hledám si o něm něco víc, naštěstí se o něm ale moc neví. Navzdory tomuto všemu nedokáže film příliš zaujmout, ačkoliv splňuje všechny body, které k zaujmutí mě potřebuje. ()

boogieman

Skvelý, s ľahkosťou odrozprávaný film o dôsledkoch konania rodičov, kedy i drobné gesto môže ovplyvniť dieťa zásadným spôsobom. Zasadenie do izolovanej komunity filmu pridáva na príťažlivosti nielen z hľadiska príbehu, ale aj vizuálne. Nápadité použitie hudby, ktorá je väčšinou diegetická, kamera, ktorá dôveryhodne zachytáva ovzdušie nasiaknuté a rozpálené slnkom, v kombinácií s časovým zasadením do obdobia okolo osláv konca roku - tieto faktory vytvárajú atmosféru, ktorá ma očarila. Koniec je nielen vizuálne krásny, ale aj emocionálne plný. Ide o jeden z tých lepších coming of age filmov ktoré som videl v poslednej dobe. Oproti režisérkinemu debutu je tu vidieť značný posun, a teším sa s čím príde v ďalšom filme. ()