Veverička a ježko

(festivalový názov) (seriál)
  • Severná Kórea Dalam-iwa Goseumdochi (viac)
všetky plagáty
Severná Kórea, 1977

Scenár:

Lorenzo Gioielli

Veverička a ježko je severokórejský animovaný seriál, ktorý sa odohráva na planéte Corneria, asi 400 rokov pred Lylatskými vojnami, v konflikte medzi Kvetinovým vŕškom, Ríšou lasíc a ich spojencom, Spojenou vlčou republikou. (Fest Anča)

JamesSi

Veverka a Ježek je neuvěřitelný severokorejský animovaný "seriál" "pro děti". Podobně jako "Jen počkej, zajíci" 32 epizod seriálu vznikl napříč cca 40 let. Narozdíl však od "Jen počkej" je Veverka a Ježek na pokračování a také se jedná o naprostou militaristickou propagandu. Myslím, že propagandu takové obdoby jsme v Československu neměli. Jasně - je tu Anna proletářka a Zítra se bude tančit všude, ale rozhodně zde nevzniklo 30-ti dílné špionážní animované drama "pro děti". Pro děti ve velkých uvozovkách, protože se seriál neštítí ukázat krev, tanky, kulomety, sebevraždy, mučení k získávání informací, vraždy a minimálně 2 korejské kamikaze. Je tu krev a dokonce i nějaké to uřezávání uší. Vše znázorněné roztomilíma zviřátkama. Myslím, že původně seriál začal jako krátký film. Jako takové krátké FUCK YOU Rusku, které Korea vinila za nedostatečnou podporu. Rusku je v prvním díle ukázáno jako přátelský medvěd, který sice se snaží Veverkám a Ježkům pomoci, ale díky své závislosti na vodce se těsně před bitvou schlastá. Postupně se však pokračování kraťasu stalo samotným seriál. Veverky, Kachny a Ježci symbolizují severokorejce. Myši a Fretky symbolizují jihokorejce. Vetšina seriálu se pak odehrává na Myšo-fretkové straně, kde jedna odvážná Veverka dělá špionáž a posílá info přes svou spojku zpátky do jejich domova - Květinové hory. Postupně dochází k rozepřím na straně záporáků a jedna část fretkomyší se odtrhne od hlavního generála. Všichni kují pikle. Seriál se nebojí zabíjet postavy a většinou je znovu neoživuje. Taková malá Hra o Trůny. Jejich smrt je považována za službu vlasti. Jsou zde i odkazy na atomové bomby, které jsou zde nazvané Melounové bomby (protože vypadaj jak melouny). V seriálu jsou dvě postavy neschopných záporáckých myších bratrů, které asi (?) mají být komické ve stylu Team Rocket z pokémonů. Narozdíl však od Team Rocketu trpí PTSD, jsou pobodáni, znetvořeni a přijdou o části těla. Jelikož je série natočena napříč 40 let, můžeme vidět, jak se napříč lety měnila animace. Začneme u špatné 2D kreslené animace, přes skvělou osmdesátkovou 2d kreslenku a končíme u kombinace 3D a digitálního kresby z Toom Boomu (což je nic moc). Jedna věc je překvapivá – mezi díly jsou roky pauzy i však přesto spousta dílů skončí obřím cliffhangerem. Být korejskými dětmi byl bych naštvaný, že pokračování uvidím až za rok, dva. Závěrem se z toho stává skoro už mecha anime a objeví se uber záporáci – američtí vlci! Ještě na závěr bych chtěl pochválit akční scény, které jsou lepší než ve spoustě amerických animovaných seriálech. Překvapivě jsem to celé bingwatchoval a nemůžu říct, že bych se nudil. V kontextu vzniku je to zajímavé propagandistické dílo. Veverka a Ježek ukazuje Severní Koreu, jako militaristickou zemi, která se neustále bojí, že na ni někdo zaútočí. Ukazuje smrt pro vládu jako největší čest. Tvrdí, že se je každý snaží zničit a proto je nutné se bránit. Zajímalo by mě na kolik propagandě věří samotní korejští vůdci. Pokud ji nevěří – tak je to jen jasná taktika jak udržet populaci pod kontrolou. Pokud své propagandě opravdu věří (což je podle mě možné) – tak jsme s minulým prezidentem USA byli jen kousek od nukleární katastrofy. Doufejme, že s novým to bude lepší. Doufejme. PS.: Severokorejské studio SEK stále animuje pro spoustu evropských a amerických studií. Je zajímavé, že se firmy nebojí spřáchnout s ďáblem, jen aby ušetřili. Naanimovali (částečně) například i SIMPSONOVI VE FILMU. PPS: Dětem to nepouštějte – dopadlo by to jako epizoda South Parku Chimpokemon. PPPS: Druhá (s amíkama) série je podle mě o dost horší než první. I když američtí vlci potěší, dost se to už táhne a skončí to cliffhangerem, který už 8 let nevyřešili. () (menej) (viac)