Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

no2

4/10 - Osobně nechápu tu hysterii kolem tohoto filmu. Proč tolik "hejtů"? Podle mě tato pohádka zapadá svojí kvalitou mezi to, co bylo v tomto žánru natočeno po roce 1989. Nejásal jsem u porevolučních "troškovin", nejásal jsem např. u Svěrákových Tří bratří, nejásám ani nyní... Prostě si nemůžu vzpomenout na žádný z novodobých pohádkových filmů, na který bych se rád podíval znovu (na rozdíl třeba od Pyšné princezny, Byl jednou jeden král, Honza málem králem a dalších x pohádek natočených před rokem 1989). A takový je i Kouzelník Žito. Známí herci podávají obvyklé výkony (Kříž, Vilhelmová, Bohdalová), ti neznámí se teprve otrkávají... A že to platíme všichni z koncesionářských poplatků? No a? S tím už se konečně smiřme, jiné (lepší) už to nebude. ()

Brusíček

Prvních deset minut jsem byl nadšený, výpravná pohádka to byla jen chvíli, poté už jen v interiérech, a příběh se rozplynul v písních a tancích, napětí tu ani nebylo, a tudíž hodnotím 38%. ()

popelka595

Na začátku to vypadalo nadějně, pěkné kulisy, neokoukané mladé tváře, Liška s Vilhelmovou jako vtipní čerti, bohužel to ale vůbec nestačilo. Pohádce strašně chyběl nějaký smysluplnější děj a celkově to byla slabota i co se týče hereckých výkonů, škoda. ()

Rehooo odpad!

Klasika - nová pohádka, která se snaží zkombinovat všechno možné i nemožné a čeká, že to bude fungovat. Bohužel nebude. ()

Bozvav

Peklo v podání Pavla Lišky a Tatiany Vilhelmové je opravdu peklem, ale ne v tom pozitivním slova smyslu. Žito je usměvavý holobrádek, milý a příjemný mladík, bohužel bez špetky charismatu. Stejně tak představitelka hlavní role Anna Kadeřávková, hezká, milá, jen to hraní jí moc nešlo. Nicméně se nabízí otázka, nakolik je to její vina a nakolik za to může scénář, dialogy a režie. Neb jak říká staré přísloví: "Kde nic není, ani čert nebere". Dialogy jsou úplně debilní, místy až infantilní. Napětí a dramatičnost nulová. Toto vše včetně absence humoru a mizivá zápletka udělaly z očekávané vánoční pecky frašku, jaká tady už dlouho nebyla. Je o o to smutnější, že námětem je výrazná postava českých pověstí kouzelník Žito. A to nejsem velkým Jiráskovým fandou, takže mne prznění jeho odkazu výrazně neirituje. Snad jediný, kdo se neztrapnil, byl Bolek Polívka a Petr Kostka. Hudba taky strašná. Jako celek prostě děs, váhám mezi odpadem a jednou z milosti. Nu což, je čas vánoční, budu hodná a dám 20%. ()

xtomas252

Opravdu velký špatný. Koukám, že ČT nezmoudřela a braky na Štědrý den natáčí a nasazuje pořád. Ale zmoudřel jsem já a mazaně si je pouštím až s několikadenním zpožděním, abych si nezkazil Vánoce. Z tohohle průseru by snad nešel sestříhat ani zajímavý minutový trailer. Symbolická hvězda za Vilhelmovou s Liškou. ()

zdeny99

Před 25 lety začala éra štědrovečerních pohádek vysílaných Českou televizí, abychom my diváci mohli usednout po štědrovečerní večeři ke krásné pohádce. Bohužel v posledních letech už usedáme s pouhou nadějí, že bude taková jakou dříve točili režiséři Zeman, Vorlíček nebo Troška. A už jen tak nostalgicky vzpomínáme na zašlou slávu pohádek. A myslím si, že po této pohádce ta nostalgie bude ještě větší. Pohádka, která je vyloženě psaná pro hlavního hrdinu a stojí především na ní, tak toho by měl hrát známý herec nebo alespoň začínající herec, který umí hrát. A ne takové toporné kopyto, který jen stojí, kulí svoje oči, usmívá se do kamery, div ho ve škraních nechytají křeče a celou dobu bez emocí recituje v jednom tónu naučený text jako básničku někde v pionýru. Bohužel největší chyba této pohádky je právě to mladé ucho Denis Šafařík. Nejenže tohle je nejhorší herec v hlavní roli štědrovečerních pohádek, tak i ten scénář je pro něj napsaný strašně. To jak mluvil, jak se měl chovat... Tohle přece není normální. Bohužel celá pohádka je založená na Žitovi a kvůli němu je i také tak zatracována a haněna, nejvíce ze všech 25 štědrovečerních pohádek. Protože když pomineme samotného Žita a jeho představitele Šafaříka, tak to taková hrůza není. Na rozdíl od spousty jiných štědrovečerních pohádek, ale i jiných pohádek, není nudná. Ačkoliv chvílemi neví, zda je pohádkou či muzikálem. Jinak si nedokáži vysvětlit ty písničkové vsuvky. Proboha pane Zelenko, proč tam byly? Natočená také není pouze v interiérech, ale především v exteriérech. Tady se mi nelíbil jen ten hřbitov na konci. Interiérové vyjádření hřbitova mi trošku připomínalo krchovy z amerických béčkových hororů z 50. let typu PLÁN 9. U pekla mi to tak nevadilo, ono také jak ho udělat. Ačkoliv jak natočit ukázkové peklo, mohla by být příkladem naše nejznámější pohádka S ČERTY NEJSOU ŽERTY. Každopádně Polívka v roli samotného Lucifera mě překvapil, po Heřmánkovi možná i nejlepší Lucifer v české pohádce. To zbývající čerti byli již tradičně blekotaví jako Filipovský v legendární pohádce HRÁTKY S ČERTEM. Za to když Vilhelmová vystupovala na zemský povrch, tak hrála skvostně, tak jak byly skvostné její červené šaty. To role Neklana v podání Pavla Kříže je hodně rozporuplná. Hraje strašně, chvílemi až přehrává, jakoby se chtěl podobat Severusi Snapeovi z Harryho Pottera. Ale přesto vše nemusí Kříž chodit kanály, protože vedle Denise Šafaříka nevypadá jeho výkon tak tragicky. Vyloženě kladně, až překvapivě z hlavních rolí zahrála jen princezna Kadeřávková. [5433. hodnocení, 486. komentář, 23%] ()

vito_corle odpad!

Kouzelník Žito-to je název nové štědrovečerní pohádky. Čekal jsme nějaké to historické téma na který název naváděl. Místo toho trapná slátanina a o rádoby kouzelníkovi. Představitel Žita fakt hraje jako prkno a neumí hrát. Pohádka nepěkná příběh skoro žádný dialogy o kobylincích a podivné písničky trapné. Nezachránil to ani Liška jako zase zadrhávající čert a pekelná madam Vilhelmová.Odpad než tohle, radši rok ušetřit peníze a počkat na slušnější kousek. Doufám že letošní Vánoce budou pohádky slušné a ne nějaké bejkárny jako je tato trapárna. ()

kkarx

Neviděl jsem to celé a nebudu to hodnotit, ale přidám jen menší komentář k tomu, co jsem náhodou zahlédl na obrazovce. Tím byla jedna scéna v pekle, ve kterém jsou uvězněni lidé, kteří se tam dostali nejspíš nedbalostí čerta, který za to dostal pěkně vynadáno. Hned se mi vybavila podobná scéna z Čertů nejsou žerty, kdy se do pekla dostane babička Petra a čert Ondra Vetchý je za to ponížen na vlka. Takže můžu srovnávat alespoň novou scénu s klasikou. Těžko vybrat, co bylo horší. Už samotný zobrazení pekla vypadalo hodně televizně a ledabyle zrovna tak i masky. Zdejší babička vedla s luciferem dlouhý vysvětlující dialog, proč tam je a co se má udělat. Když to jen srovnám s babičkou z Čertů, která nemusela do detailu popisovat předchozí dění a jen stručně pronesla "Já bych zrovna poslala to Janka, o to víc se bude snažit.", tak se člověk musí ptát, proč to dneska nejde stejně a nedá se dětem prostor alespoň trochu myslet a nevykládat jim vše polopaticky. A k čertům. Zase trpí těžkou mozkovou dysfunkcí, jak je tomu už delší dobu zvykem. Nepříliš inteligentně sice byli zobrazeni i někteří čerti v Čertech nebo třeba v Hrátkách s čerty, ale nikdy to nebyl takový extrém. K tomu vždy se našel alespoň jeden úplně normální inteligentní čert, viz. Josef Vinklář, Karel Heřmánek. Tihle se akorát šklebí, pitvoří a celkově se nalézají pod intelektuální úrovní "s odpuštěním pitomce" obecního pasáka Pepka ze Švejka. Po této sekvenci jsem již neměl odvahu se na to dívat a můžete mě kamenovat (jak to dělají rádi někteří uživatelé, když nesouhlasí s vašim názorem a nedokážou se s jiným názorem nijak smířit), že soudím aniž bych film viděl, ale dle hodnocení se zdá, že můj předpoklad nebyl úplně chybný (a tady musím souhlasit s těmi, kteří poukazují na to, že když se něco profiluje jako odpad, tak to nejspíš odpad nakonec bude.). ()

RedDuck

Další pohádka, kde štěstí hrdinům bez zásluhy padne do klína a místo toho, aby ho chytli za pačesy tak dělaj šaškárny a natahují děj. Nakonec je musí zachránit deus ex machina, postava co se prvně objeví pět minut před koncem. Pohádka má sto frází o poctivosti a čestném boji, ale svým dějem a poučením ukazuje na jejich prázdnotu. Na hrdinovi nic čestného není, je to, stejně jako princezna a jeho kamarád, netáhlo. Jeho dílo je jen pitvořit se, radit jak podvádět, simulovat zranění, okrádat království a zesměšňovat ostatní. Místo toho, aby byl popraven, nebo aspoň zmrskán, tak ho ti zlí ukruťáci pracující, propustí ze sedmileté vojny, obdarují oslíkem a vozíkem a pošlou domů. I tohle náš hrdina, novodobá sněhová vločka, během dne ztratí a začne se mstít, škodit a posílat lidi do pekla. Nevěřícně jsem kroutil hlavou, že tu neadekvátnost trestu a nezodpovědnost hrdiny pohádka nijak nereflektuje a naopak se tváří, že takhle je to správné, takhle to má být. Přitom stačilo jediné, jednat na rovinu a nehrát si na nějakýho podkoního, kuchaře, kouzelníka či sluhu princezny, předejít přes krále, požádat princeznu o ruku a ukázat, že umím spravovat zemi lépe. Hvězdička za Vilhelmovou, Kříže, slušný kostýmy a triky. ()

tammsin

Jedna z nejhorších pohádek, které jsem viděla. Úplně mimo. A Denis Šafařík, jeho styl vyjadřování? Tak to už bylo úplně od věci... ()

Wallis3 odpad!

Takže místo toho, aby jsme dostali štědrovečerní pohádku, u které by se semkla rodina a nejbližší, dostali jsme nekoukatelný brak plný jakýhosi moralizování, cápek, co hrál Žita byl absolutní neherec, Kříž si akorát zopakoval roli Ruprechta z Krvenos a vůbec vše stálo nebo spíš nestálo za nic. Zpívání tam bylo proč? Umělohmotný nic neříkající verše. Ono to ale není žádný překvapení, jelikož česká kinematografie stojí za vyližprdel a je to čím dál horší. ()

Rockerman

Mizérie štědrovečerních pohádek posledních let pokračuje a prohlubuje se. Nesmrtelná teta jistě také není žádná top pohádka, ale proti tomuto blábolu je to skvost! Nemá cenu opakovat to, co tomu vytkli "kolegové" na tomto fóru. Prakticky ve všem mají pravdu! Jedinou hvězdu tedy uděluji za Bolka Polívku, jehož Luciferovi jsem to, jako jedinému věřil. ()

Luk Skywalker

Sousloví kouzelník Žito mám spojeno s úplně jinou reálnou postavou, ale to jen tak na okraj :-). Tato pohádka je vcelku moderní: Žito jde přímo na věc a sbalí princeznu, přičemž mu jde na ruku; "stará" Vilhelmová chce "kolouška" o 15 roků mladšího; "cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly", ale ten kámen poznal, kdo je nepoctivý nebo to bylo na zlovůli Žita?. Příběhově to jde a byl i vcelku zajímavý (více než jedna linie) a zajímalo mě, jak se to bude vyvíjet dále, ale to přehrávání bylo strašné, hlavní postava měla vyboulené oči, až jsem měl strach, že mu vypadnou. Písničky se mi nelíbili. Takže myšlenka dobrá, ale zpracování kulhá. ()

hazaba

Jediným plusem je Petr Kostka a představitelka princezny, jinak to je hrůza. Buď toporné dialogy nebo přehrávání, naprosto zbytečné postavy čertů, opakující se postavy zlého správce (Pavel Kříž takovou už hrál několikrát) a babičky (Jiřině Bohdalové jsem ji vůbec nevěřila) a ani to nezachraňují exteriéry. Prostě zklamání, které se stává tradicí Štědrého večera a kterou bych si s chutí odpustila. ()

burton

Chjo, zase jedna pohádka, kterou házim do koše. Žito se snažil seč mohl napodobit dikci, ševelivost a "jankovitou roztomilost" Neckáře, když hrál v Šíleně smutné princezně. Žitova nemužná, oči vyvalující a krk jako kohout natahující postava byla totálně nemožná. Žádné charisma, nic. Princezna byla docela milá, akorát trošku rozpolcená, místy se zdá, jakoby nevěděla, ve které rovině se usadit. Pavel Kříž je vážně směšnej, kdykoliv hraje zlouna a ještě ten kostým... Pan král byl tak pitomej, že to snad ani neni možný, myslím, že Petr Kostka s tím měl mega práce, aby to dal. Noa babička, s tím, že Žito je přece na poli má tu hvězdu ode mě. Asi se na to radši ani nekoukejte. ()