Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

Ondr4H

Kouzelník Shito, tak něco úderného na úvod už mám a teď se také i rozepíšu.Vánoční pohádky na ČT1 beru jaké takovou kulisu rozbalování dárků.Dle mého názoru je to něco barevného, hejbacího a dle pravidelnosti nových dílů, i něco na pokračování.Takže nám to musí stačit.Ale co chceme za 135 korun každý měsíc jako výpalného.Mladý Žito evokoval mladého zeleného Stropnického velice nezdravě, že jsem se sám lekl že našel svoji novou trafiku na "hlašičjedinépravdy" televizi .Ta podoba vzhledu, jeho černobílého vidění světa a touze stát se hradním panem i díky tomu že si koupil hrad(Reálný Žito ne filmový).Celou tu anabázi jsem čekal že zařídí nějaké dotace na Biomasu nebo že nainstaluje fotovoltaika na chalupu Bohdalky, u které jsem u té trafice přesvědčen na 100%.Leč nic se naštěstí nepotvrdilo, protože na konci si vzal bílou českou holku a to by Stropnický v životě neudělal.Jsem rád za kulisy álá pohádky 80. let, tenhle čas ve 3D. Akorát na patinu už nestačil rozpočet, takže to působilo uměle a hnusně.Celá pohádka je plná prvoplánových klišé, takže i bez zvuku poznáte kdo je kdo.Je jasné že Bohdalka nebude hrát Terminátora, to dá rozum vážení, ač by jí ta role náramně slušela.Jsem dostával záchvatové stavy z pekla, na které nezbylo z rozpočtu nic.Dva čerti a Polívka v sáčku navrch.Sakra, kde jsou ty časy filmu "S čerty nejsou žerty".Pravda Polívka byl dobrej a divím se že předtím ještě čerta nehrál.Liška byl v retard modu na poloze normal, takže to také šlo přežít.Vilhelmová hrála pěknou dračici, čekal jsem kdy Stropnického zrube někde v kotli. Podtrženo sečteno, není to odpad, odpadové dno mělo číslovku 2017(Fuj to byly hnusné pohádky minulý rok). P.s.:A když chcete vidět jak se dělá pohádka, tak počkejte chvilku.ČT1 vám pustí nestárnoucí klasiku Tři oříšky pro Popelku.Ano můžete porovnat jaké sračky se dnes točí, doslova během chvilky. ()

Lelo10

Celkem jsem se těšil na tuto pohádku. S troškou recese jsem čekal mladého Landu, jak kouzlí a zachraňuje české země. Ovšem tento pseudomuzikální paskvil překonal mé nejhorší očekávání. Hlavní herci byli otřesní, kdy hlavní mužský představitel působil arogantně a každým dalším slovem jen své ego hojil víc a víc. Co se týče princezny, tak ta byla tzv. nemastná neslaná a její herecký výkon byl horší jak v sharktornadu. Nejhorší však byly ty otřesné cajdáky, které doplňovali už tak otřesnou pohádku co 5 minut. Jediný kladný moment byl 5 minutový okamžik našeho Polívky, který dal peklu aspoň trošku lesku. Tuto katastrofu neodvrátili ani jinak skvělý Liška a Táňa. Abych jen nehejtil, tak do té otřesnosti, kde hrál Cina hlavní roli to má dost daleko, ale i tak je to velký propadák. Jedna hvězda je celkem milost, na to jak moc hrozné to bylo. ()

dogrose odpad!

Je to skvělý materiál k rozboru pro studenty filmových škol, aby pochopili, jak to nefunguje. Tedy za předpokladu, že na FAMU nevyučují režiséři českých pohádek. Mnohé tu bylo řečeno, nechci se opakovat, snad jen: překvapila mne Zelenkova neznalost řemesla, toto že dělal režisér Nesmrtelné tety? A jak je možné, že po neúspěchu Ducha nad zlato Česká televize opět tohoto režiséra osloví? Jak vlastně v ČT funguje zadávání zakázek? ... Pokud má pohádka přímo v titulu název hlavní postavy, divák určitě očekává, že ta postava bude fajn, že ho zaujme, že jí bude moci fandit. A protože divák vnímá především zrakem, je třeba vybírat představitele i podle fyziognomie. Člověk s vysedlými lícními kostmi, špičatým nosem a nevýraznými boltci nebude důvěryhodný, ani kdyby hrál jak pánbu, a ani to zde nebylo splněno. ... Jazykově je to neuvěřitelně chudé, slyšela jsem pana režiséra hovořit o pohádce v magazínu Sama doma a překvapila mne nízká úroveň jeho vyjadřování. A pak si přečtu, že psal scénář... Kdo nemá slovní zásobu a nezná určité zákonitosti, těžko napíše dobré dialogy. Stylu určitě nedosáhnete samoúčelným přehazováním pořádku slov, aby to bylo jako archaické. Postavy určitě nepřiblížíte divákovi, když chvíli budou mluvit hovorově a chvíli obecnou češtinou. A tak by se dalo pokračovat. ... Nevidíte někdo světlo na konci tunelu? ()

bez1

Ve srovnání s loňskou Slíbenou princeznou, tohle dílečko bylo o malinko lepší. Dávám jednu hvězničku za snahu. ()

ssarka odpad!

Už si ani nepamatuji který rok jsem nedala odpad vánočním pohádkám... vlastně je to už taková vánoční tradice...odpornejsiho hlavního hrdinu jsem ještě nezažila...i když uvidíme příští rok :/ ()

Signore

3/10 Celkem slušně natočeno, ale bohužel podle zcela dementního scénáře; navíc ne zcela vydařený castnig a nevyrovnané herecké výkony. ()

Drussus odpad!

Těšil jsem se na pohádku o kouzelníkovi Žitovi, což byl proslulý mág a kejklíř na dvoře Václava IV. Moje chyba. Dostal jsem politicky korektní HOVADINU, kde hlavní hrdina vypadal jak mladý Stropnický od zelených blbů. Ti mladí, to byli herci? Nebo co tam dělali? Proč to proboha vzala Bohdalka, má to zapotřebí? Tohle nemělo s názvem vůbec nic společného. Ostuda Zelenky, ale zas byly dotace, že? ()

10doktor10

Základem kvalitního filmu je scénář a právě scénář byl největší slabinou této pohádky.... Děj je zkrátka nudný. Hudební vložky také nebyly příliš zdařilé, především jich bylo zbytečně mnoho. Nemyslím si ale, že je vhodné odsuzovat i herce, což se v mnoha komentářích odehrává. Pavel Kříž se snažil, J. Bohdalová mi také sedla, i ústřední pár byl celkem sympatický, ale jak jsem již zmínil, kde je špatný scénář, tak by to nezachránil ani Rudolf Hrušínský. Mrzí mě nevhodné urážky ústřední dvojice... ()

Peabody

Tak sice nic moc, ale už jsem viděl horší a hysterie bulváru je směšná - což je očekávatelné. Pan Zelenka je obvykle solidní řemeslník, ale tady snad byl sjetej. počínaje scénářem, ve kterém jsou prostě všichni kromě krále a dvou mladých hrdinů falešníci a podvodníci (jo ještě paní Bohdalová, jinak všichni dvořané, všichni v podhradí atd.) je prostě nepohádková. Žito přirovnaný tady někým k pracovníku ČOI je hezký příměr, zase okamžité odsuzování je takové současné - MeToo postup. Tragická jsou hudební čísla, zcela odvádějí poetiku příběhu jinam, kromě toho debilnější rýmy jsou vzácně ke slyšení i dnes a hudba taky slaboučká /inu DB), choreografie tanečků je něco mezi dnešním muzikálem, a lidovým křepčením z padesátých let. . Mně ti dva mladí nevadili až tak, Pavel Kříž bohužel co se vrátil skoro hrát zapomněl a přehrává vše na tak 125 % minimum (kromě snad Básníků, kde vcelku udržel linii), tento padouch je jeden z mnoha, Snape paruka a rádoby kukuč jen vede ke srovnání k tomu co to je nesahat Alanu Rickmanovi ani po paty (kotník je moc vysoko). Peklo docela slušné, paní Bohdalová nevřeštěla, takže byla dobrá, pan Kostka takový standard, trochu jakoby z jiné pohádky. A jen vzkaz pro kolegu E, herectví se učí na DAMU. ()

pan_buh odpad!

Vydržel jsem to zhruba do poloviny, ale odkdy není hlavní postava i hrdinou?! Copak línej lempl, pochybné sexuální orientace co umí akorát simulovat je hrdina? Stejně tak mi vadilo prosakování dnešního "moderního" pohledu na svět, kdy tam nějaký břídil měl otřes, z toho, že vojáci mají umět bojovat a že by snad, proboha!, měl trénovat na figuríně. Vždyť nebýt vojáků, tak takové blbečky zotročí první lump co půjde kolem. Taky mě vadil Kříž a´la Severus Snape, Vilhelmová co se marně pokoušela s tím koktou o čerty a jestli ještě jednou v životě uslyším "nemel popel", tak to bude příliš. Fuj fuj a ještě jednou fuj ohavné ČST, která přesně těmi "doplatky k dani" tedy koncesionářskými poplatky okrádá slušné lidi aby za to točila takovéhle fujtajble. ()

Muttinka

Já se těch nových pohádek vždycky zastávala. Zelenkova poslední pohádka Duch nad zlato se mi moc líbí. Co má, ale tohle sakra znamenat. Představitel Žita, no budiž. Je to fifipírko, ale víc mi vadilo, že všechno dostal zadarmo. On se vůbec nemusel snažit. Princezna se mi líbila a na začátku, když jim tam začala krafat do náboru nových vojáků, tak jsem si říkala - ta bude rázná. To není princezna na ozdobu. Ale bohužel byla. Pak už řekla sotva pár vět. Kříž, kterého mám ráda a vím, že je to dobrý herec, tak tady přehrával až to bilo do očí. Scény z pekla na konci vypadali, jak z ochotnického divadla a nechápu proč Polívku natáhli. On je sám vysoký takže by i tak všechny převyšoval. No a ten hřbitov. Kdo jim udělal tak blbý kulisy. Vždyť tady by se stačilo rozhlédnout po lokacích a na každém prstu by měly dva nebo tři strašidelné hřbitovy. Jenže to by dalo asi víc práce než postavit tyhle směšné kulisy. Původně jsem to hodnocení ani psát nechtěla, ale přečetla jsem si Zelenkovo vyjádření a padla mi brada. Dneska už málokdo umí přijmout kritiku. Ano pohádka měla velkou sledovanost. Jsme pohádkový národ a je to už u nás tradice. Sejde se celá rodina a podívá se na novou pohádku a dokouká ji i proto, že jinde nic nedávají, ale to neznamená, že se jim líbí. Co já, ale můžu vědět. Jsem přece podle Zelenky jen bezcharakterní nula a nevím nic o tom jak tohle vzniká. Ale vím, že nikdo si práci neumí tak vychválit jako herci, režiséři a další. Jedna hvězdička je za kostýmy a pana Kostku, který se mi jako král moc líbil. ()

Tomiczekk

1 * za Pavla Lišku a Tatianu Vilhelmovou jinak to byla bída. Pohádka ničím nevystupovala z řad. Bylo to vcelku nudný ničím nezajímavým :-O propadák očividně ()

Mejkby odpad!

Proboha co to bylo? To u nás nemáme žádný mladý herce? Ten co hrál hlavní roli, toho sebrali asi někde na ulici... Nebejt vánoce vypnul bych to po 5ti minutách. ()

Kubasino odpad!

Jak to sama Anna Kadeřávková zhodnotila, je to kráva. Kde vyhrabal Zelenka Šafaříka netuším, ale nemilé Anče nesahá ani po kotníky. Ta holka se pro herectví nenarodila. Tohoto podezření jsem pojal už v Ulici, ale Kouzelník Žito mě v tom utvrdil. Problém je hlavně v tom, že pokud herečka neumí hrát, tak by měla být alespoň pohledná a sympatická (např. Sandra Bullock). Ideální stav je samozřejmě kombinace obojího (u nás například Tereza Voříšková). Ančí ovšem sympatická není ani omylem a k tomu je to navíc tuctová žába. Abych však své hodnocení nezaložil jen na poznatcích okolo hlavní představitelky. Denis Šafařík neohromil, ale ani nenadchl. Dojem z pohádky ovšem nekazil on. Na tom se podílel především jalový scénář a zoufalá snaha udělat "klasickou pohádku", tedy přesně takovou tu, která se "už dneska netočí". Z přemíry snahy se pak stane paskvil, který nespasí ani hvězdy českého hereckého Parnasu, které musí dělat křoví křečovité dvojici hrdliček. ()

Fracek odpad!

Tedy, to byl slepenec z různých pohádek. Nejprčovnější byl pokus o znovuvzkříšení nostalgie Šíleně smutné princezny. Dokonce se i pokusili najít někoho podobného Neckářovi, ale místo toho našli, rádcové, našli jen asi kozy, vole ... mistr Liška si zahrál sám sebe, plačící Kadeřávková se také moc nepovedla a těch morálních keců aby jeden pohledal ... tak zase napřesrok si dáme repete a pokračování k tomu, ne? ()

Monditrade

Jedná hvězda za příjemnou a milou Aničku Kadeřávkovou... jako princezně jí to moc slušelo a i hezky hrála... avšak celkově to byla docela nuda... například, když už člověk čekal, že konečně "kouzelník" ukáže na případně podlosti správce a všech ostatních, tak je jen svlékl do bílých košil... hm ... a co jako? Král si chodí raději zašpásovat v 70 letech s komteskama... a místo, aby Žito okamžitě s tak velkou mocí udělal něco pořádného správci, jde mezi obyčejné lidi a poukazuje na trapný "čorky".. vysoká sledovanost jen proto, že většina lidí dychtila vidět novou pohádku z produkce ČT... jenže to není jako pohádky za komančů.... kterou nezachrání ani obtloustlá stbačka Bohdalová.... ()