silentname

Snažím sa nejako vnútorne pochopiť, o čom vlastne "Avalanche" malo byť. Spočiatku to vyzerá na jednoduchý koncept s veľmi jednoduchým rozuzlením. No čím ďalej film ide, tým viac sa začína zamotávať a už postupne akosi prestávam chápať, čo je vlastne ústredným motívom. Tvári sa to, že to chce byť príbeh muža, ktorý špehuje svoju ženu a odhalil jej neveru. No potom sa do toho začnú zaplietať informácie o vydieraní starostu (ktoré mohli byť úplne v pohode vyhodené z filmu a o nič by sme neprišli), Gregovo prepadanie paranoji a šialenstvu a podobne. A celé sa to potom tak zamotá, že ku koncu som už vlastne nevedel ani to, s kým vlastne Nina nakoniec chce byť, či to bola reálna nevera, alebo či mala v hlave rozpracovaný plán, ktorý súvisel s vydieraním starostu, či bol Greg vôbec niekedy normálny, alebo nie... proste ja z toho filmu nejako nie som jasný. Naservíruje nám podľa mňa zbytočné informácie, ktoré ako diváci nevieme úplne spracovať a hlavne nám tam do ničoho nepasujú. Toto mohol byť jednoduchý film o sledovaní manželky pri nevere, no postupne sa to celé začne komplikovať do takých momentiek, kde už skutočne neviem čo a ako. A problém je aj ten, že reálne neviem, na koho stranu sa v tomto postaviť. Mám pocit, ako keby mali všetci traja vlastnú stranu a je ťažké sa vôbec na niekoho stranu prikloniť, lebo ich dôvody podľa mňa nie sú veľmi dobré. Vyzerá to, že Nate a Nina prechádzali krízou a to čo na svojom manželovi milovala postupne začala nenávidieť. A niekedy spolužitie vie byť náročné. A vedia nás často naštvať aj malé detaily. Ako fakt, že sme nevymenili prázdnu toaletnú rolku. To sú veci zo života. A možno z toho ku koncu vznikne úplná frustrácia. A ako jedna naša slovenská kapela spieva - "Najhoršie výčitky sú tie nemé." A možno to je odkaz filmu. A asi je to aj jediné čo som si z toho filmu dokázal vziať. Myslím si, že keby film išiel cestou, kde by manžel svoju ženu prichytil, možno milenca zabil a potom by spolu viedli dialógy o tom čo sa vlastne stalo a riešili situáciu čo urobia s Gregom, to by bolo dostatočne zaujímavé na to, aby som film mohol oceniť. Takto to podľa mňa chcelo veľa vyhodiť zo scenára a trošku to prepísať, lebo to nevzbudzuje moc môj záujem. A okrem toho filmu nepomáha ani fakt, že mnohé scénky nie sú dobre zahrané. Keď sa Nate s Gregom bijú, vyzerá to ako keby chceli spolu tancovať. A taktiež keď Nina ide po zbraň, vyzerá to, ako keby nám režisér ukázal všetky zábery a trvá to potom dlho. Myslím, že som rád, že som film videl, no odporúčať ho nemôžem a určite by som sa k nemu nevrátil. Premrhaný potenciál. Hodnotenie: C ()