Pařížská výchova

• Francúzsko Mes provinciales (viac)

Etienne přijíždí do Paříže studovat filmovou tvorbu. Seznámí se s Mathiasem a Jean-Noëlem, kteří sdílejí jeho vášeň k filmům. Během roku studia musí nejen čelit potížím v přátelství a lásce, ale také si pečlivě vybírat své umělecké bitvy... Vážný a citlivý mladík Etienne je filmový nadšenec s bujnou kšticí, který nechá svou dlouholetou přítelkyni v Lyonu a odjede studovat film do Paříže. Usadí se v ošuntělém bytě, kde se střídá jeden spolubydlící za druhým, a ponoří se do víru bohémského života umělců, intelektuálů a dalších filmových fanoušků, kteří nadšeně sdílejí svou vášeň pro Bressona, Forda a obskurní ruské režiséry. Zdánlivě idylické rozpoložení mysli však posléze naruší komplikace popudů tělesna, i žárlivá fantazie. Díky nadčasovému černobílému ztvárnění a četným odkazům na filozofii, hudbu a kinematografii - od Pascala přes Mahlera až po Parajanova – vykouzlil režisér a scénárista Jean Paul Civeyrac hořkosladkou ódu na opojnou dobu studentského života, která evokuje filmy francouzské nové vlny. (Cinemax)

Stuffa

Trochu mě z prvu zarazilo černobílé zpracování, nechápala jsem proč v dnešní době.., ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Zajímavá tématika, hezky propojená s významnými autory literatury, filmu a umění. Celkem dobrý příběh, nicméně v některých pasážích zbytečně zdlouhavé a táhlé. Zasloužilo by to trochu sestříhat a udržet tak diváka bdělého po celou dobu filmu. ()

Enšpígl

Já jsem čekal další "Snílky" a tak jsem se lačně vrhl na Pařížskou výchovu, ale tohle jelo přece jen po jiný lince. Především atmosférou. Bohémství v tom filmu je a odkazů na filmovou klasiku hafo, ale hlavní hrdinové jako kdyby zapoměli na své mládí a tam kde Snílci bezstarostně "blbnou" zde hlavní hrdinové řeší poměrně závažně otázky v sami sobě, dobu ve který žijou, svůj smyl v dané době. Což o to, některé dialogy jsou docela hluboké, ale někdy mě tam přišli ty vztahy hrozně zkratkovité. Nemůžu to hodnoti úplně zle, ale přišlo mě, že si tvůrcu naložili větší sousto než byli schopni sežrat. Jinak já si tu černobílou barvu vysvětluji, právě jako odkaz k filmům na kterých je postaveno mnoho scén v Pařížský výchově. ()

rivah

Civeyrac je tu upřímný a přesvědčivý. Ve filmu promlouvá současnost a spolu s ní filmové i širší kulturní dědictví. Není to ovšem film pro každého, zasvěceného však vtáhne a nepustí. Říká si o vysoké hodnocení, ale chybí mu jiskra, něco, co by ho povzneslo. (Děkuji za výborné české titulky. Pisálkovi pro Cinemax vzkazuji, že on sám je obskurní, když takto označil významný sovětský film Marlena Chucijeva Je mi dvacet let /1964/, na který se mladí fascinovaně dívají, a ještě významnější film Paradžanova Sajat Nova -:). Cizí recenze: https://www2.bfi.org.uk/news-opinion/sight-sound-magazine/reviews-recommendations/paris-education-provincial-film-students-jean-paul-civeyrac https://www.hollywoodreporter.com/review/a-paris-education-mes-provinciales-review-1083727 https://www.avoir-alire.com/mes-provinciales-la-critique-du-film (víc než 80%) ()