Kóma

(festivalový názov)

Po záhadné a vážné autonehodě se mladý, talentovaný architekt probouzí ve zvláštním světě, pouze částečně se podobajícím realitě. Ve světě, který funguje na základě paměti o realitě lidí, kteří jsou v kómatu. Paměť člověka je kouskovitá, chaotická a nestálá. Takové je i prostředí KÓMATU – zvláštní směsice vzpomínek, ve které se řeky, ledovce a města mohou nacházet v jedné místnosti a ve kterém neplatí žádné zákony fyziky. Hrdina musí zjistit, jakými zákony se tento prosto řídí, musí bojovat za život, setkat se s láskou, nalézt nakonec i přechod do reálného světa a znovu jej objevit a pochopit, co ve skutečnosti KÓMA je. (Týden ruského filmu)

kombajn

Počátek (Inception) říznutý Matrixem, skoro až vykradačka. Úvodní scéna připomene Neovu záchranu před agenty (mimochodem jedna z postav se jmenuje Tank, další Link - stejně jako dva piloti Matrixu a hlavní hrdina, ten je Architekt). Čas samozřejmě plyne v komatu pomaleji... Prvotní vykradačku nicméně přikryje meziúrovňový boj a pak to začne mít i děj. Takže příjemné překvapení, o dost lepší než ruská scifi Ochranci. Slušné efekty, rvačky slabší průměr, ale mělo to příběh. ()

Marze

Vizuálně to bere dech. Koukáte na bombastické obrazy na plátně to s vykulenýma očima. Příběh je celkem chytrý a klade otázky, které nejsou vždy zodpovězeny. To největší peklo si vytváříme v hlavě sami. K tomu velmi jednoduché dialogy. Vizuální efekty zastíní i Marvelovky. Pobavilo mě přeložení z němčiny do českého titulku "Jsem tady vůdce". ()

mzss1

(72%) Ale jo, proč ne? Kóma je solidní, ruský film, který se dá asi vidět spíš jen jednou, ale mě to nepohoršilo a i docela bavilo. Nemůžu říci, že bych se zde nudil a hledal nějakou převratnou chybu. Největším kladem je rozhodně skvělý VIZUÁL EFEKTŮ – to se rusům povedlo. Samozřejmě to není nic extra jiného, co bych neviděl u jiných filmů, ale zde se na to dívalo opravdu hezky. Jak už tu každý píše, námětem je to tak trochu vykrádačka MATRIXU a tím vizuálem trochu Nolanového POČÁTKU. Ale to mi nevadí. Zápletku to mělo docela jednoduchou a pointa je rovněž taková přímočará, ale naštěstí funguje. Určitě bych k tomu rozuzlení něco poupravil a celkově bych obohatil scénář buď o víc akčních sekvencí, nebo nápadů, ale to by zase musel být mnohem větší rozpočet. Takže to vlastně asi ani lépe dopadnout nemohlo. K hereckému obsazení výtky nemám, i když mě skoro nikdo extra nezaujal. Hudba obyčejná, ale ušla. Takže taková nadprůměrná, příjemná jednohubka, kterou si ještě možná někdy při správné náladě pustím. ()

xLIGHTx

Rusi urobili dosť parádny film, ktorý sa nemusí za seba veľmi hanbiť. Hej, Počiatok, Matrix, možno herný Stalker, trošku filmový Annihilation. A celkom to vyšlo. Aj človeka poteší, že to stojí na ruských hercoch (netreba hviezdy a veci z USA), keď je film s myšlienkou a kvalitný, tak má šancu. Rusi sú už schopní konkurovať americkej produkcii, ale to už sme zistili dávnejšie. Len tá hlavná myšlienka filmu, resp. rozuzlenie, no, je to také svojské (azda, ak by toto bolo dopilované, lepšie premyslené-pozmenené, tak by možno išlo o pecku). ()

EvilPhoEniX

Velkolepý Ruský Blockbuster s úchvatným vizuálem, solidním nápadem i zajímavým příběhem, ale zamrzí, že akce je poméně a tempo v druhé polovině není příliš strhující. Koma má zajímavě vymyšlený svět, kde se nachází lidi v Kómatu, kteří se snaží přežít a fungují zde zajímavá pravidla. Vizuál převrácených měst a památek je velmi hezký a místy má divák chuť film pauznout a vyfotit si ho. Líbila se mi akční přestřelka vzhůru nohama na mostě, ale trochu mi vadil hlavní hrdina, který mohl mít zajímavější schopnosti i větší charisma. Ke konci filmu trochu dochází dech a krom hezkých efektů nic moc vlastně nenabídne, což je škoda. Potenciál zde byl vyšší. Za podívání však Kóma stojí, nic podobného ještě nebylo. Příběh****, Akce***, Humor>Ne, Násilí>Ne, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****,Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()