Fingon

Dvanáct krátkých filmů (hraných, dokumentárních i animovaných), spojených s baskickým městem San Sebastian. Dle oficiální stránky (https://www.kalebegiak.eus/en/the-project-description/) je název složeninou baskických slov Kale: ulice a Begiak: oči, pohled). Film jsem chtěl vidět proto, že jeden z příběhů (ten úplně poslední) natočil Julio Medem. Jenže, mimo Španělsko není dostupný, v zahraničí se objevil jen na několika festivalech (např. britský ¡Viva! Spanish & Latin American Festival 2017 nebo Baskisches Filmfestival Berlin 2018). Film údajně vyšel ve Španělsku na DVD jako příloha novin, ale dobrat se fyzické kopie se mi nepodařilo. Nakonec jsem zjistil, že snímek odvysílala v roce 2021 španělská státní televize RTVE a film mají do roku 2030 k dispozici na svých stránkách (link: https://www.rtve.es/play/videos/somos-cine/kalebegiak/5853959/) a v aplikaci... tedy za předpokladu, že se přihlašujete ze Španělska.  Kombinace notebook + VPN sice chvíli fungovala, ale viděl jsem s neustálým zasekáváním obrazu jen vetší část první povídky. Kombinace smartphone + VPN + RTVE aplikace byla úspěšnější, to se mi podařilo bez větších problémů zkouknout prvních sedm povídek plus část osmé, načež se opět vyskytly nepřekonatelné technické problémy (kdy mi aplikace film vůbec nechtěla najít). Nakonec jsem zjistil, že Julio Medem svou povídku La ballena real nahrál na svůj Vimeo kanál a publikoval na svém blogu (https://juliomedem-org.blogspot.com/2021/04/estreno-de-kalebegiak-en-tve.html resp. https://vimeo.com/544047501). Film je natočen ve španělštině a baskičtině, přičemž segmenty v baskičtině jsou otitulkované do španělštiny. Krátký popis jednotlivých povídek v angličtině zde: https://homemcr.org/film/uk-premiere-kalebegiak/ Ze shlédnutých povídek mě zaujala hned ta první, pak ještě Kresala a ta Medemova. Pro animovanou vložku (druhá povídka) nemám jiné slovo, než "deranged". Edit: po několika dnech se appka umoudřila a mohl jsem si pustit i čtyři zbývající povídky - jednu v čínštině, jednu černobílou, jednu o muži, který cestuje v čase, aby mohl mít sex se svým mladším já a nakonec i tu, kde se spěchá k "operaci." ()