Erzu: Pěšec z rodu Li

všetky plagáty
Čína, 2013, 98 min

Lei Fan

Erzu Li žije ve vesnici Xizhuang. Tuto vesnici vystavěli už dobách dynatise Ming tři bratři rodu Li. Jeho rodina patří k těm nejchudším ve vesnici. Erzu má hodně sourozenců. Jejich otec velmi rád hraje šachy, které učí hrát i Erzu. A také dává svým dětem jména podle šachových figurek. Erzu je Pěšec. V půdě je hodně soli, a tak ji místní těží. Proběhla pozemková reforma, půda se rozdělila a lidé si slušně vydělávají. Po několika letech se založilo družstvo. Každý dostával pracovní body a také dávky rýže. V rodině Erza bylo málo dospělých a mnoho dětí, proto měly trochu hlad. Erzu nemohl chodit do školy, ale byl moc dobrý v různých hrách, nejlépe umí šachy. Když Erzu dospěl, oženil se a postavil malý domek. Se svou manželkou Yuzan čekají prvního potomka, potřebují více peněz. Erzu odjede do vnitřního Mongolska, kde pracuje v kamenolomu. Zpočátku má potíže, ale později se vypracuje a vydělá si. Po svém návratu přistaví k domu další tři místnosti, a celé z cihel. Začne se o něm ve vesnici mluvit a i když pochází z rodiny "podezřelých", kteří nemají právo na lepší práci, dostane nabídku, aby dělal zástupce tajemníka v zemědělském družstvu. Erzu je v tomhle směru chytrý. Nechá zasadit plodiny tam, kde je pro ně vhodná půda. Vesnici se daří a dokonce mají přebytky a tak družstvo koupí jako první v okolí traktor. Erzu se naučil pěstovat další plodiny ze semínek pod fólií. Jsou to hlavně melouny, které se dobře prodávají. Erzu na pěstování zeleniny zbohatne. Postaví ve vesnici první moderní budovu a koupí televizi. Na radu přítele vstoupí do strany, aby mohl vykonávat funkci tajemníka. Erzu ve vesnici rozjede papírnu, která také dobře vydělává. Zisk rozdělí mezi lidi, kteří investovali do rekonstrukce. Později si všichni vesničané koupili podíly. Lidé jsou spokojení a mají dost peněz. Teď je na řadě zvelebení vesnice. Staré domy se zbourají a postaví se domy nové, moderní. Vesnice se pod vedením Erza dál rozrůstá a modernizuje. Erzo jde dál, chce z rodné vesnice udělat město. (TV Barrandov)

slunicko2

Čínská socialistická pohádka o budování nové společnosti. 1) Film přesně odráží současnou oficiální ideologii lidové Číny. Co jsme si, to jsme si, byly těžké doby, ale je nám nakonec dobře. Velký kormidelník měl ze 70% pravdu a z 30% chyboval. Kdo se poctivě snažil, dosáhl výsledku. Neděkuj mně, ale stranické organizaci. Atmosféra důvěrně známá z období husákovské normalizace. 2) Pro Evropana je mimořádně zajímavý vhled do čínské mentality i života chudé vesnice za Mao Ce Tunga. 3) Pokud chcete vynášet zasvěcené soudy o snímku, vstřícná TV Barrandov poskytla kompletní přehled děje v obsahu filmu. Ideovou omáčku si znalec doplní sám a může pak ohromovat okolí podrobnými znalostmi současného čínského filmu. Opravdu nechápu, proč editoři ČSFD zveřejňují podrobné obsahy filmů, toto není vyjímečný případ. ()