Čajovna v srdci Pekingu

• Čína Big Bowl of Beijing Tea (viac)
Čína, 2012, 92 min

Do Pekingu se vracejí mladí lidé, kteří byli v důsledku hladomoru nuceni odejít na venkov a pracovat tam. Po návratu do města ale mají problém najít práci. Tyto mladé dostane na starosti Li, který má 1000 yuenů a musí vymyslet, co s nimi. Nakonec se rozhodne otevřít stánek s čajem, ve kterém bude mladé zaměstnávat. Jak brzy zjistí, založit fungující podnik není snadné, ale i přes všechna úskalí se mu za pomoci mladých podaří vybudovat pevný krám s čajem, ze kterého se postupem času stane jedna z nejznámějších pekingských čajoven. (TV Barrandov)

slunicko2

Bizarní poměry v Číně po smrti Mao Ce-tunga. 1) Jako většina návštěvníků Pekingu i já navštívil čajovnu Laoshe Teahouse v rekonstruované pěší uličce plné obchůdků blízko Náměstí Nebeského klidu. Typická past na turisty nemá se spisovatelem Lao She nic společného, za to však vystavuje fotografie potentátů z celého světa, kteří sem byli zavedeni na operní představení a šálek čaje. 2) Film se zabývá vznikem této osvěžovny (1988). Názorně ukazuje rozsáhlou státní byrokracii i tvárnou duši čínského člověka. Reálie a vztahy mezi lidmi po začátku uvolňování rigorózně řízeného hospodářství po roce 1979 jsou hlavní pozitiva filmu. 3) Malý spoiler. Neschopnost mládežníků (všichni starší dvaceti let) se zorganizovat a vydržet pár dní bez průšvihu hodně vypovídá o čínském systému výchovy. Tyto "děti", jak jsou bývalí studenti ve filmu důsledně nazýváni, se chovají, jako by jim bylo deset let. ()