brumbrum

Oficiálny text: "Náboženské a kultúrne napätie eskaluje, keď má africká islamská žena pomer s agnostikom." Jeden z tých titulov, ktorý azda chcel ukázať niečo iné, resp. vôbec nechcel nič ukázať a len-tak sa poihrať s nedejovou zlátaninou, no namiesto toho výborne ukázal niečo celkom iné: obraz moderného zmrda v precivilizovanom dekadentom Babylone typu US/GB, kde pseudo-samec netuší, čo je láska, život, manželstvo, sex, deti, práca.., a tak sa presiera životom ako večný študent, filozofuje o živote a pri tom šuká menej milované i nemilované nežné pohlavie, čo mu práve osud k salámu privanie, pretože "nedokáže žiť sám a po svojom boku potrebuje ženské telo", ako Ben smutne konštatuje. Zdravo sebavedomá baba by ho kopla v riť nejneskôr pri tomto smutnom priznaní. Jeho matka je lezba - to tu proste muselo byť a v tomto kíbli sračiek sa to tak dáko rýmovalo a ani až tak moc nerušilo - čiže niet divu, že tú svoju nikdy nehľadanú mužnosť až na tie svoje rozmnožovacie orgány zrejme nenájde ani do konca života. Žije s Gaby, či skôr píli Gabi z dlhej chvíle a pohodlia ("lebo je bezproblémová a pohodlná"), s ktorou má "otvorený vzťah", čiže Gabi píli ešte aj retardovaný motorkár a Ben zasa píli černošku-muslimku. Ara je velice zbožná, no moc nerieši, že on je komplet vypaplaný ateista a ona sa pravidelne modlieva, resp. sa najskôr parádne kefujú, než jej tie detaily dôjdu v plnom rozashu, že tudy cesta nevede a mimino treba zavraždiť. Benova mužnosť stačí v tom čase zamiesiť paralelne aj na dorast u Gaby, a tak len velice nešťastne rozhutuje, že čo akože kua s tým, koho vlastne miluje a čo je to byť otcom a čo je to vôbec láska, čo chlap a ďalšie nedoriešené otázky, ktoré menej retardovaný chlap má doriešené kdesi najneskôr na konci puberty. Prínos filmu vidím v tých plasticky vykreslených diametrálne odlišných kultúrach, kde jedny sa modlia a makajú a veria a chcú rodinu, a tí druhí bezcieľne pretrtkávajú život, robia nechcene deti, hulia marišu, nalievajú sa vodkou a budia sa až popoludní do spoly presraného dňa, aby sa stihli do večera ešte trocha zahrať na civilov, napísať pár hlbokých úvah pre svoje PhD o vplyve cirkevných reforiem na politiku, na univerzum, na existenciu Boha, ľudskosť a vôbec, o nesmrteľnosti chrústa z ich pretrkaného mozgu. A potom sa zasa nahulia, nadrátujú, vyrobia "nechtiac" (!) mimino ("sorry baby, I didn't done this on purpose") a zasa dokola filozofujú, že čo ďalej s tak ťažkým životom.. A čo s tým? Hm, nakopať do gulí, aby sa tak bezbolestne nemnožili; postaviť k lopate a dať zarobiť si vlastnými rukami na suchý chlieb. Nezamestnávať ich ako autorov chujových kníh, chujových mítingov a chujového manažmentu. Ženy by sa im mali okľukou vyhýbať, neľutovať ich a nedať im, ani "to" a ani nič iné. Pomodliť sa za nich a z ďaleka opatrne obísť. A že je to celé inak a veriaca žena, rozumná panna, ktorá chce rodinu, chce milovať a byť milovaná, a nájde si tak nehodného úchyla, ktorý má dve mamy a vyrába bábätká v otvorených vzťahoch a tie detičky potom končia predčasne svoj pár-týždňový život vo vysávači? No áno, práve preto tá naša pseudo-civilizácia je na riť obrátená a dlho zrejme neprežije. Za mňa 3*, dopozerali sme, zhnusene ale predsa. Len aby si divák z tej mladšej post-komunistickej generácie z toho dokázal vybrať to pravé orechové, najmä to nežnejšie pohlavie - hlava nie je na vlasy ale na rozum, ako nám vždy prízvukoval náš sused. Keď vzrušený salám nevie, čo je to láska a nechce deti, keď má bordel v živote, vzťahoch, rodine a ešte aj v byte, tak sa mu treba vyhnúť a nie sa s ním romanticky množiť. Keď má chujových známych a chujové myšlienky, hulí a slope a nechce deti, kua, tak prečo sa vždy nájde dáka chudera, ktorá si to odserie? () (menej) (viac)