Maharadžův miláček

• Dánsko Maharadjahens Yndlingshustru (viac)
Dánsko, 1917, 72 min

Scenár:

Svend Gade

Gunnar Tolnæs

Žádná jiná evropská země nezažila svůj komerční vrchol tak záhy, jako malé Dánsko, které se těsně před rokem 1910 stává skutečnou filmovou velmocí. Zlatá éra nepotrvá déle než deset let, zajistí ale hlavním talentům (režiséři Benjamin Christensen a Urban Gad, herečka Asta Nielsenová) stabilní pozici v zahraničních ateliérech. Jedním z posledních opravdových dánských blockbusterů, řečeno dnešním termínem, se stal Maharadžův miláček. Půvabná Evropanka Elly se poté, co zhrdla bratrancovou nabídkou k sňatku, seznámí v luxusním letovisku s tajemným maharadžou z Bhagalpuru. Netuší, že galantní pohádkový princ si ji vyhlédl jako perlu pro svůj indický harém. Na úspěch filmu reagovali dánští producenti stejně jako dnešní hollywoodští: v roce 1918 následoval Maharadžův miláček II. a v roce 1920 Maharadžův miláček III. (NFA)

NinadeL

Maharadžův miláček je jeden z nejlepších filmů, na které jsem čekala velmi dlouho. Již před lety jsem zhltla literární verzi doplněnou filmovými fotografiemi. Po té jsem se seznámila s dánských zázrakem 10. let alespoň v základních pojmech a skutečně, trpělivost se vyplatila. Nad očekávaní skvělé, moderní, dokonalé. Ráda bych se kochala opakovaně, inu následník slavného Psilandera, Gunnar Tolnæs, byl skutečným králem stříbrného plátna. ()