Rapl

Česko, (2016–2019), 26 h 4 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Jan Dolanský, Dana Černá, Jiří Vyorálek, Aneta Krejčíková, Stanislav Majer (viac)

Svojrázny policajný vyšetrovateľ major Kuneš, sa dostane do fyzického konfliktu s priateľom svojej bývalej manželky a hrozí mu odchod z polície. Riešenie pre neho nájde jeho vysoko postavená nadriadená a uprace ho na stáž do odľahlého pohraničného vidieku. V skutočnosti sa od neho očakáva, že sa mu podarí objasniť dva roky starú vraždu policajtky Wágnerovej, ktorej vyšetrovanie uviazlo na mŕtvom bode. Kriminalita na pohraničí je veľmi vysoká - pašovanie, výroba drog, pytliactvo, prostitúcia. Kuneš musí riešiť jeden prípad za druhým a k prípadu, kvôli ktorému sem prišiel, sa dostáva až po čase, náhodou. (RTVS)

Recenzie používateľa sorrow k tomuto seriálu (7)

Exekuce (2019) (S02E01)

Na druhou sérii Rapla jsem se moc těšil, ale první epizoda je zatím velké zklamání. Takového vykonavatele exekutora, aby dlužník pohledal, zadarmo odstěhuje rozpadlé skříně se zablešeným gaučem, ale super elektrickou kytaru, super fotoaparát i auto Kunešovi nechá. Asi Kuneš vše potřebuje k výkonu povolání, a tak si vykonavatel exekutora skočí za dva litry na zmrzku a vše co má nějakou cenu mu nechá doma, haha, to je úplně ze života, přesně takhle to při výkonu exekuce probíhá, a proto si na exekutory všichni stěžují. Proč se vlastně celý díl jmenoval exekuce? Protože to magické slovo má přitáhnout diváky k televizím? Pokud by ta pasáž s exekucí v epizodě nebyla, nemělo by to na děj žádný význam. Trapné, stejně jako další nelogičnosti - oběd trestance s Rohanem ve věznici, propašovaný mobil do vězení, utajený transport vězně pod dohledem novinářů a vlastně i to samotné přepadení, ale asi nejvíce trapné v tomto dílu bylo, jak si Mácha díky svému sprejerskému umu podržel své pracovní místo a následné vynesení jeho kolegy Pavelky z kanceláře. Taková rvačka o pracovní flek v době naprosté přezaměstnanosti, no ale kde takové místo nejdeš s ubytováním na polorozpadlé ubytovně, kde neteče ani teplá voda, za to stojí bojovat. Zápletka příběhu prvního dílu byla dost slabá. Úspěch či neúspěch druhé série bude zcela jistě stát na případu Željko, který se z vězení určitě v průběhu seriálu dostane, pak bude detektivům z Ústí zatápět, aby ho pak zase v posledním dílu dopadli či dokonce rovnou zlikvidovali. Také mě fascinuje, jak se každá buchta hned cpe Kunešovi do postele, opravdu přesně po tomhle každá žena sní, opravdu? Vzrušují je malí, obtloustlí, plešatí skoro padesátníci, kteří mají doma svinčík, mají exekuce a pořád jen chlastají a čmudí cigára? O tom tedy silně pochybuji… ()

Operace Ofsajd (2019) (S02E02)

Sepp, Sepp, kde jen jsem se s tím Seppem už setkal, no ano, v seriálu Vlak dětství a naděje před 30 lety, kde tohoto nácka ztvárnil Vladimír Javorský. I to jméno pro Viky Cabadaje byl p. Pachl líný vymyslet, až tak to pokračování Rapla odflákl. Myslel jsem si, že ten první seznamovací díl byl snad nějaký úlet a vše se vrátí do správných kolejí, pak zjistím, že druhý díl je ještě větší úlet. Celá jáchymovská kriminálka (Rohan, Kuneš, Lupen, Slepice a Mácha) se jen tak přesune do Ústí (do té doby tam asi kriminálku neměli), dokonce už je tam i jejich patolog. Všichni bydlí na rozpadlé, plesnivé ubytovně, všichni nadávají, ale všichni zůstávají. Rodiny kriminalistů už se zde neobjevují, protože Rohan si od staré potřebuje odpočinout, Krejčíková od Lupena nechce bydlet v plesnivé ubytovně, dcera Kuneše studuje v zahraničí, Ježkovou už Kuneš také zatratil, proč? Aby bylo možné servírovat pořádné případy a nemuseli jsme se zdržovat rodinnými trampotami hlavních hrdinů? To by šlo, ale to by zde musel být ten zajímavý případ, který jsem zatím ani v jednom dílu neviděl. Partička kriminalistů se spíše začíná chovat jako parta totálních imbecilů, kdy Rohan se upíná jen na Željka, Kuneš jen chlastá, hulí a dluží, Mácha má všechno na praku a na místě činu ho nejvíce zajímá, aby si zajezdil na kole (z toho má malé Vánoce). Těch stupidit v obou dílech bylo nepočítaně, ale jedna mě obzvláště pobavila, jak si vykartovaný fotbalista Šlapka sedne po svém vyloučení na lavičku domácích vedle trenéra a začne si přelévat vodku do své lahve. Jo, tohle přece fotbalisté dělají pořád, že si nosí vodku přímo na hřiště na zápas v originálním balení a teprve pak vše maskují přeléváním do své lahve. Scénárista nám to prostě musel ukázat, aby i ten největší hňup pochopil, že ten fotbalista fakt chlastá. Pane Pachle, to opravdu nevidíte, jak moc stupidní to je??? ()

Echt gold (2019) (S02E03)

Ano, kdybych byl policista, určitě bych vozil své děti na smetiště k ohledání mrtvoly, abych jim traumatizoval dětství mrtvolou, rakví a pohřebákem, pak bych je zavezl ubytovat do plesnivý ubytovny. To české policejní klišé už je skutečně otravné a najdeme ho v každé české krimi, prostě všichni žijí jen pro práci, jsou schopni nechat plavat manželku i děti, nasazovat vlastní život, být každý den v práci 25 hodin, používat pro práci vlastní auto, a pak na druhou stranu každý měsíc nadávat, jak málo jsou placeni, ale na chlast samozřejmě mají, protože pořádný policajt prostě chlastat musí. Pokud bych měl nějakému vězni znepříjemňovat život ve vězení a hlídat ho, ano přesně od takového člověka bych se nechal zajišťovat při posilování. Druhá série opravdu neuvěřitelná blbost. ()

Útulek doktora Knechta (2019) (S02E05)

Slepičková – patolog Knecht volal, že nepřišel do práce z důvodu otravy zvěřinou, Lupen – vždyť Knecht je známý vegetarián, Kuneš – to zní jako volání SOS, Rohan – Slepičková, zajeďte to prověřit. Taková malá jedličkárna… A podobných stupidit je Rapl 2 plný. Ano, potulují se zde mafiáni z východu, jeden z nich je postřelený a Rohan tam pošle samotnou Slepičkovou… Mácha nemůže, ten zkoumá olejovou skvrnu a smaží řízky pro maminku v plesnivém pokoji. Mafiáni z východu nechají Knechta žít, to určitě. Zabavte tu policistku a my odkráčíme zadním vchodem, abyste pak mohl všechno vyslepičit policii. Myslím si, že Knecht i Slepičková by již byli na pravdě boží. Kuneš s Lupenem jdou sami dva proti mafiánskému gangu, nevolá se na takové akce zásahovka? Ta olejová skvrna, ta byla super, čekal snad někdo, že pachatelem bude někdo jiný než Gazda? Divák to má naservírované na talíři a aby i on si té skvrny všiml, musí po ní Mácha teatrálně uklouznout. Ten výjezd mafiánů přes papírová vrata byl také moc pěkný. Gazda na sebe už víc upozornit nemohl (rozbité auto, sledování mafiánů, návštěva v nemocnici, kterou mu Rohan zakázal apod.). Jeden advokát zamotá polici hlavu tak, že si nechají uprchnout Wimmera, ten před nemocnicí nasedne do auta a ani si nezkontroluje, že vzadu leží mafián s nabitou bambitkou. A co to vězení, Željko tam křičí do mobilu, že by ho museli slyšet až na bráně, to nikomu nevadí, že telefonuje? Já myslel, že byl od začátku pod drobnohledem a nejednou se o něho nikdo nezajímá? Gazda plánuje loupež desetiletí a je tak hloupý, že si do auta nedá nějaké igelitové pytle, aby nezanechal stopy vláken z přepravních tašek s penězi? A vše si schová u sebe doma na zahradě? Opravdu, jako vážně? Pobavilo mě to zkoumání fotek ze svatby, jak ten fotograf vždy přesně vyfotil Gazdu, nejprve jak telefonuje, pak jak se vytrácí ze svatby, opravdu směšné… V tomto díle se tedy potvrdilo, že Kuneš Predraga nezná, ačkoli Kuneš z Cirkusu Bukowsky tuto postavu znal, to nedává smysl, opravdu nešlo použít jiného herce? Ještě že hodný exekutor nechal Kunešovi tu čupr kytaru, jinak by se do Londýna asi nedostal. Dvojka je bohužel naprosto stupidní, zatím všechny díly naprostý podprůměr, bohužel horší než Specialisté na NOVĚ… ()

Bubáci (2019) (S02E07) odpad!

Proč dělá p. Pachl z policistů takové idioty? Kuneš s Lupenem dostali od Černohorců už jednu nakládačku a opět to jedou řešit sami bez zásahovky. K tomu je navíc jeden těsně před chcípnutím a druhý se s kocovinou a bez pistole skoro neudrží na nohou, i tak vše dobře dopadne. Na oddělení jsou všichni tak dementní, že oddělení pomalu, ale jistě přebírá Mácha, kterého třeba napadne odposlouchávat Žejlka. Vtipné je, že tento super nápad, který měl někoho napadnout už v první epizodě, Rohan nejprve zkritizuje, aby i jemu po čase došlo, že to je nápad celkem dobrý. Policii tlumočí obsluha z kebabu. Osobně mě pobavil jen ten hlídač z obchodního centra, který se tak moc snažil „bubáky“ dohonit. Bohužel, celkově hrůza. ()

Kebab Aleppo (2019) (S02E09) odpad!

Opravdu nechci být vůči seriálu zlý, ale co to je sakra za agitátorský seriál? Už jsme tam měli zlé skinheady, fašisty a fotbalové ultras, pak jsme viděli převaděče vydělávající na uprchlících a nyní děláme rasisty ze dvou autobusáků a teroristu z Hádka, který se chce zmocnit kebabárny a nezastaví se před ničím, na druhou stranu jsou nám servírováni romové, uprchlíci a muslimové jako nejúžasnější lidé na světě. To už jsem viděl v Lynči. Opravdu už se bude v České televizi, který každý občan musí platit povinné měsíční výpalné, točit jen tohle? / K samotnému dílu, tak trochu mně vzal slova uživatel kumite, ale i tak si to neodpustím, nejprve patolog Knecht po pitvě konstatuje, že Mustafa musel být mrtvý ještě před výbuchem, protože v sobě neměl žádné zplodiny (tím byl Hádek jako pachatel úplně mimo hru, protože Mustafa před výbuchem chodil za oknem) a hle najednou se dozvíme, že výbuch přežil a zachraňoval holku a teprve pak ho Hádek picnul. Mám si tedy myslet, že po celou dobu zachraňování té dívky jako zadržel dech nebo že místní patolog je takový amatér? Tento scénář muselo vymyslet opravdu neskutečné vemeno. Důkazy k usvědčení zase komické, Hádek si sestrojuje bombu jak jinak než doma, aby pro policii zanechal co nejvíce důkazů, a ještě si doma nechá výtisky z tiskárny, aby bylo možné porovnat špatný tisk s podstrčeným plánkem na sestrojení bomby u Araba. Odpálení bomby při líbačce v autě, hustý, toho by si ta holka určitě nevšimla./ Co nám ještě předvede Mácha, v jedné epizodě se vozí na kole oběti trestného činu v hodnotě desítek tisíc korun, nyní jen tak nevinnému člověku zničí helikoptéru na dálkové ovládání jakoby nic. Opravdu mohou zaměstnanci policie jen tak ničit druhým lidem jejich věci, no možná v idiotském světě p. Pachla je to možné. / Nejtragičtější postavou se už definitivně stává Čermák, asi teď bude dopoledne svařovat, odpoledne vyšetřovat a večer vařit v kebabárně, pak si zajde dát šlofíka na tvrdou lavici a bude v pohodě. Jelikož má exekuce, určitě bude všude makat pěkně na černo, aby si vydělal na auto, pěkně Česká televize vychovává dlužníky, jak co nejefektivněji vyjebat se systémem. Ne omyl, ještě je zde jedna tragičtější postava, Žejlko, ten se už vždy objeví jen na konci každé epizody, aby se mohl od srdce zasmát a říci nám nějaké to balkánské přísloví. Na to, že je už seriál v poslední třetině mně přijde ten balkánský příběh úplně o ničem. ()

Ahoy Sázavo (2019) (S02E10)

Z druhé série za mě nejlepší epizoda, tím ale vůbec neříkám, že to snad bylo super. Detektivní příběh měl ale tentokrát hlavu i patu. Opravdu to vše kazila jen ta balkánská linie. K čemu si Žejlko bral tu uniformu, když pak utíká s vězni podzemím, to jsem nepochopil. Ve Vykmanově je poplach, vězni utíkají a strážní jen zmateně pobíhají po celé věznici, jen tam kde se utíká nejsou, přitom strážný na věži je má jak na talíři. V epizodě také pobavil Kuneš, který několik dnů po vraždě najde nábojnici na cestě po ani ne minutém hledání. Rohan by na Žejlka svedl i vykradení místní trafiky, takový zabedněný člověk by těžko mohl dělat šéfa kriminálky. ()